Nincs ezzel baj, sőt, talán éppen a fiatal gazdálkodók dinamizmusa hozhat friss vért a magyar agráriumba. A szép terv megvalósításához azonban rengeteg pénzre van szükség. Méghozzá állami pénzre, egyre többre: ha jól értelmezzük a termőföldvásárlás moratóriumának meghosszabbítására vonatkozó indítványokat, a termőföld ára most lendülhet meg csak igazán – fizetőképes kereslet hiányában ugyan kérdéses, mitől.
Érdemes számolni: a nemzeti földalap évente több mint tízmilliárd forintot fizet ki életjáradékként, a Magyar Nemzeti Vagyongazdálkodási Zrt. által kötött földhaszonbérleti szerződésekből 4-5 milliárd folyik be, míg a földalap föld- és erdővagyonának jelentős részét jelenleg vagyonkezelésbe adja – nem gazdálkodóknak –, jóval kisebb bevételt elérve, mint egy bérletből.
Úgy tűnik, ahhoz, hogy az állam érdemben beszálljon a versenybe, vagy extrém módon kell beavatkoznia a piacba, vagy irtó gyorsan kell pénzt szereznie hozzá valahonnan. Vagyis a földtörvény sokat várt tervezetével sem jutottunk előrébb azon kérdés megválaszolásában, vajon miből is virágoztatja majd föl a családi gazdálkodás a magyar mezőgazdaságot. Csak remélni lehet, a kormány tudja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.