Áfacsökkentéssel kell-e visszájára fordítani az alapvető élelmiszerek drágulását, a lakásépítéseket érintő hasonló lépéssel érdemes-e életet lehelni az építőipari cégekbe, netán kötelessége-e az államnak lemondani a jövedékiadó-bevételek egy részéről az üzemanyag-drágulás láttán? Ezek tipikusan olyan kérdések, amelyeket nehéz megválaszolni. Legalábbis akkor, ha jó kérdésekre jó válaszokat keresünk.
A jegyzethez tartozó cikk itt olvasható!
Hiszen ki ne akarna néhány héten belül olcsóbban bevásárolni a vasárnapi ebédhez? Vagy több ezer forintot spórolni egy hosszabb utazás során? Melyik építőipari szereplő ne örülne annak, ha az adócsökkentéssel felpörögnének a megrendelések? Ezek azonban nem jó kérdések, így a rájuk adott válaszok sem lehetnek azok. Jó kérdés ugyanis csak egy van: ellensúlyozza-e a fogyasztás élénkülése az adócsökkentés okozta költségvetési lyukat? Erre pedig – bár vannak némileg eltérő tapasztalatok – nagyobb eséllyel nem a válasz.
Ez a nem pedig egyelőre az egész vita végére pontot tehet. Az utóbbi egy-másfél évben kétszer csökkent a személyi jövedelemadó (2009-hez képest még azoknál is, akiknél ez év elején néhány ezer forinttal nőtt az adóteher), és a cégek túlnyomó része majdnem feleakkora társasági adót fizet, mint korábban. Kissé túlzás lenne olyannyira sarokba szorítani a költségvetést, hogy most a három fontos adónem közül a harmadik, az áfa terén is mondjon le tíz- vagy akár százmilliárdokról. Arról nem is beszélve, hogy rövid távon csak önmagunkat tévesztenénk meg a kapkodó áfacsökkentésekkel. Az árak ugyanis jelenleg igenis magasak, akkor is, ha mi az egyik zsebünkből megfinanszírozzuk, hogy a másikból kevesebbet kelljen e termékekre költeni.
Az más kérdés, hogy hosszabb távon fontos ágazatokat lehet helyzetbe hozni a kedvezményes áfakulcsok kiterjesztésével. Ez hosszú évekre szóló döntés lehet, de úgy tűnik, csak évek múlva válhat reálissá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.