Talán soha nem vált még ennyire szembetűnővé az a különbség, amely a fejlett világ jegybankjainak monetáris szemlélete között húzódik. Az Európai Központi Bank (EKB) tegnapi negyedpontos kamatemelésével elsőként szakított a 2008-as pénzügyi válság kitörése óta tartó ultra laza politikával, miután márciusban 2,6 százalékra gyorsult az infláció az euróövezetben.
Eközben a Bank of England az ottani 4,4 százalékos áremelkedés ellenére is korainak tartotta a fékre lépni. Ben Bernanke, az amerikai Federal Reserve elnöke pedig átmenetinek tartotta az energia- és élelmiszerárak emelkedését. A közel hasonló makrogazdasági feltételek mellett – magas eladósodottság, törékeny konjunktúra, erősödő költségoldali inflációs nyomás – most élesben megmutatkozhat, melyik stratégia válik be: amely a másodlagos hatásoktól és a hitelesség elvesztésétől tartva kész azonnal lépni, vagy amely a növekedési szempontokat részesíti előnyben, és bízik abban, hogy a felduzzadt adósság „jótékony” elinflálását nem büntetik a piacok.
A mostani kamatemelés azonban nem csupán elméleti szempontból óriási jelentőségű. A történelemkönyvekbe ugyanis könnyen úgy kerülhet be a lépés, mint amely az utolsó szeget ütötte be az euróövezet koporsójába – még ha a frankfurti intézmény továbbra is folytatja a bajba került peremállamok bankjainak korlátlan finanszírozását. Az erős euró és a magasabb kamatszint ugyanis csak még inkább nyilvánvalóvá teszi a tagországok eltérő versenyképességét: a gyengébb fundamentummal rendelkező gazdaságokat egyre mélyebbre taszíthatja az övezet centrumára szabott monetáris politika.
Az EKB mozgásterét behatárolja törvényi mandátuma. Most csak a rossz és a még rosszabb között választhatott. Kérdés, mennyire jó az a konstrukció, amely bizonyos helyzetekben csak rossz döntésekre ad lehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.