Az évek óta veszteséget termelő cégek mára kifejezetten kudarcágazatban dolgoznak, és több üzem kénytelen volt az elmúlt években lehúzni a rolót. Amelyek megmaradtak, eltérő stratégiával próbálnak túlélni.
Nem az egyetlen problémája a hazai húsiparnak az élelmiszerekre kivetett magas áfa, ám valószínűleg a legnagyobb, és adminisztrációs eszközökkel a legkönnyebben kezelhető. A forgalmi adó szintje egyértelműen arra csábítja a kisebb szereplőket, hogy legalább forgalmuk egy részét feketén bonyolítsák. Így jelentős versenyelőnyre tesznek szert a szabályosan játszó nagyobbakkal szemben, amelyek adminisztrációs okokból és partnereik miatt is kénytelenek mindent dokumentálni.
Az ágazat szereplői régóta sürgetik az áfa szintjének csökkentését vagy legalább a feketézők fokozottabb ellenőrzését. Mindhiába. Igaz ugyan, hogy a forgalmi adó kulcsának kisebbre vágásával a költségvetés bevételekről mondana le, ám valószínű, hogy a megnövekedett legális fogyasztást ezt valamelyest ellensúlyozná.
Még fontosabb azonban az, hogy ezzel megszűnne a nagyobb cégek hátránya, amelyek elindulva a növekedés útján fejlesztéseikkel lassan felnőhetnének a környező országok húsipari cégeihez, amelyektől az elmúlt években komolyan lemaradtak a hazai üzemek. Fejlesztések nélkül mindez lehetetlen.
Kétségkívül az áfa csökkentése után is szükséges lenne a piacon bizonyos mértékű konszolidáció és koncentráció. Mint annyi másban, itt is csak nagyban lenne érdemes működni. Jelenleg azonban az a baj, hogy az ígéretes vállalkozások is a szerkezeti problémák miatt nyögnek. Ha nem változik semmi, a magyar húsipar is a múlt ködébe vész, s lehet majd bánkódni és másokat hibáztatni emiatt. Kétségkívül könnyebb, mint tenni valamit, amikor még lehetne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.