A hazai brókercégek – amelyek közül több a BÉT kisebbségi tulajdonosa – viszont a kezdetektől ellenzik ezt. Konszenzusra a tegnapi közgyűlésig, úgy tűnt, remény sincs. A vita a két fél között odáig fajult, hogy a BÉT igazgatóságának és felügyelőbizottságának az elnöke is lemondott. Végül sikerült megegyezni abban, hogy legkorábban csak jövőre vezetnek be új kereskedési rendszert a BÉT-re, méghozzá azt, amelyet a most egyesülő Deutsche Börse és a NYSE/Euronext használni fognak.
A BÉT forgalmának a szakértők szerint jót fog tenni, ha csatlakozik egy ilyen platformhoz, a bécsiek pedig szeretnék, ha az általuk vitt összes közép-európai tőzsdén egységes kereskedési rendszer lenne. Tulajdonosként a hazai brókercégeknek is elemi érdeke persze, hogy jól szaladjon a BÉT szekere, joggal tartanak viszont attól, hogy a Xetra bevezetése számos konkurenciát hozna a pesti parkettre, amelyek elvihetik tőlük a külföldi intézményi ügyfeleket. Nemcsak a brókercégek járhatnak rosszul, hanem az állam is, hiszen ha egy külföldi szolgáltatónak fizetik ki a tranzakciós díjakat, akkor abból adóbevétel is külföldön keletkezik.
Igazságot tenni nehéz, a többségi tulajdonos jogát, hogy a saját maga számára a lehető legnyereségesebbé tegyen egy céget, nem lehet elvitatni. A kisebbségi tulajdonosok azonban ügyfelei is a BÉT-nek, a forgalom és a bevétel nagy részét ők viszik a tőzsdére, sőt a magyar magánbefektetők még egy új kereskedési rendszer bevezetése után is rajtuk keresztül tőzsdéznek majd, így az érveiket lesöpörni aligha lehet. Emellett az állam – amely többféle módon támogatta már a hazai tőkepiacot – is joggal tarthat igényt annak hasznára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.