A politikai kiszámíthatóság hiánya és a korábban teljesen elképzelhetetlennek gondolt legújabb intézkedések (végtörlesztés, MNB függetlenségének megsértése) arra ösztönözték a piaci szereplőket (és a hitelminősítőket), hogy vonják meg a bizalmat Magyarországtól.
A Nemzetközi Valutaalap nem a saját bankunk, szemben azzal, amit a miniszterelnök gondol. Az IMF csak akkor fog hitelt adni Magyarországnak, ha biztosítva látja például a központi bank függetlenségét. Orbán Viktor úgy gondolja, hogy Brüsszel nem Moszkva, és ezt helyesen látja. Az EU védi a demokratikus intézményeket, a fékeket és ellensúlyokat.
A kormány háborút hirdetett az államadósság ellen, és szabadságharcot is vívtunk pénzügyi függetlenségünkért. Az IMF kipaterolása volt talán az első lépés. A polgárok ugyanakkor nem igazán akartak harcba, háborúba keveredni, sem az államadóssággal, sem a nemzetközi szervezetekkel. Főleg nem úgy, hogy az egyetlen sérülést idáig mi magunk szenvedtük el.
A magyar kormány ebben a harcban talán észre sem vette, hogy a nem szokványos intézkedései úgy hatottak a gazdaságra, mint egy fejlövés. A forint történelmi mélypontra jutott, a kötvényhozamok erőteljesen emelkedtek, a növekedési kilátások gyengék, a Moody’s és az S&P bóvlit csinált belőlünk.
A Magyar Nemzeti Bank két hónap alatt 100 bázisponttal emelte az irányadó kamatszintet, 7 százalékra. (A második leminősítés után valószínűleg újabb lépéseket kell tennie.) A központi banknak gyakorlatilag nem volt más lehetősége, ugyanis a devizatartalék éppen a végtörlesztés miatt csökken, vagyis nyíltpiaci intervencióra aligha maradt volna ereje. A kamatemelés csupán érzéstelenítésként hat, és ideig-óráig működhet.
A kamatemelések adta nagyadag morfium most nyugtatja a befektetőket, azonban remélhetőleg a kormányzat nem gondolja majd azt, hogy a forintárfolyam időleges, és viszonylagos megnyugvása miatt késlekedhet megállapodni az IMF-fel.
Orbán Viktor csütörtök esti mondatai arra utalnak, hogy nem teljesítjük az EU és az IMF kérését – az Európai Bizottság elnöke arra kérte a miniszterelnököt, hogy az MNB-törvényt és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényt az EU joganyagával összhangban hozzák meg –, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek, ugyanis így valószínűleg lőttek az IMF-hitelnek.
Végül – ha teljesítjük a feltételeket, és megköttetik a megállapodás – az IMF tisztségviselői fogják eltávolítani a töltényt, csupán egy probléma van: a maradandó károsodás már most garantált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.