BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
IMF

Fejlövésként hatott a kormányzat gazdaságpolitikája

Az új kormányzat hatalomra kerülése óta szokatlan gazdaságpolitikai lépésekkel (szektorális különadók, nyugdíjpénztárak de facto államosítása) operál, amelyet csupán azért nem büntetett korábban a piac, mert a nemzetközi befektetői környezet kedvezően alakult, valamint kaptak néhány jelet a szereplők, amelyek arra utaltak, hogy rövidebb távon nem lehetnek jelentős kockázatok Magyarországon.
2011.12.23., péntek 12:09

A politikai kiszámíthatóság hiánya és a korábban teljesen elképzelhetetlennek gondolt legújabb intézkedések (végtörlesztés, MNB függetlenségének megsértése) arra ösztönözték a piaci szereplőket (és a hitelminősítőket), hogy vonják meg a bizalmat Magyarországtól.

A Nemzetközi Valutaalap nem a saját bankunk, szemben azzal, amit a miniszterelnök gondol. Az IMF csak akkor fog hitelt adni Magyarországnak, ha biztosítva látja például a központi bank függetlenségét. Orbán Viktor úgy gondolja, hogy Brüsszel nem Moszkva, és ezt helyesen látja. Az EU védi a demokratikus intézményeket, a fékeket és ellensúlyokat.

A kormány háborút hirdetett az államadósság ellen, és szabadságharcot is vívtunk pénzügyi függetlenségünkért. Az IMF kipaterolása volt talán az első lépés. A polgárok ugyanakkor nem igazán akartak harcba, háborúba keveredni, sem az államadóssággal, sem a nemzetközi szervezetekkel. Főleg nem úgy, hogy az egyetlen sérülést idáig mi magunk szenvedtük el.

A magyar kormány ebben a harcban talán észre sem vette, hogy a nem szokványos intézkedései úgy hatottak a gazdaságra, mint egy fejlövés. A forint történelmi mélypontra jutott, a kötvényhozamok erőteljesen emelkedtek, a növekedési kilátások gyengék, a Moody’s és az S&P bóvlit csinált belőlünk.

A Magyar Nemzeti Bank két hónap alatt 100 bázisponttal emelte az irányadó kamatszintet, 7 százalékra. (A második leminősítés után valószínűleg újabb lépéseket kell tennie.) A központi banknak gyakorlatilag nem volt más lehetősége, ugyanis a devizatartalék éppen a végtörlesztés miatt csökken, vagyis nyíltpiaci intervencióra aligha maradt volna ereje. A kamatemelés csupán érzéstelenítésként hat, és ideig-óráig működhet.

A kamatemelések adta nagyadag morfium most nyugtatja a befektetőket, azonban remélhetőleg a kormányzat nem gondolja majd azt, hogy a forintárfolyam időleges, és viszonylagos megnyugvása miatt késlekedhet megállapodni az IMF-fel.

Orbán Viktor csütörtök esti mondatai arra utalnak, hogy nem teljesítjük az EU és az IMF kérését – az Európai Bizottság elnöke arra kérte a miniszterelnököt, hogy az MNB-törvényt és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényt az EU joganyagával összhangban hozzák meg –, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek, ugyanis így valószínűleg lőttek az IMF-hitelnek.

Végül – ha teljesítjük a feltételeket, és megköttetik a megállapodás – az IMF tisztségviselői fogják eltávolítani a töltényt, csupán egy probléma van: a maradandó károsodás már most garantált.

 

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.