A mutató csökkentését fő céljának tekintő kormány rajta kívül álló okokkal magyarázza a kedvezőtlen változást, mondván, ha a forint nem értékelődött volna le, akkor most csökkenne az adósságszint is.
Közgazdasági értelemben azonban akkor sem beszélhetnénk csökkenő adósságrátáról, ha történetesen konstans maradt volna a hazai valuta árfolyama. Az ugyanis csak egyszeri tényezők miatt következett volna be, de az adósságpálya trendje attól még emelkedő lett volna.
Az adósságpálya meredekségét ugyanis alapvetően az adósságállomány nagysága, a gazdasági növekedés, illetve az átlagkamat determinálja. A stagnálás közeli GDP eleve nagyon nehézzé teszi a fenntartható pálya elérését, főként az 5 százalék feletti átlaghozam mellett. Egy ekkora adósságteher már önmagában is komoly fékezőerő a gazdaság számára, hiszen a bruttó hazai termék több mint 4 százalékát kell adósságszolgálatra költeni. De ez még mindig a kezelhető kategória, legfeljebb a kiadásokat szigorúbban kell tervezni.
Bár a magánnyugdíjpénzek államosítása elfedte, de azért 2011-ben jelentős költségvetési lazítás történt, ami csak hozzátett az adósságállományhoz, a növekedést viszont alig serkentette., ha a – zömmel külföldi – állampapír-vásárlók visszafizethetetlennek ítélnék a magyar államadósságot. Már a mostani, néhány százmilliárdos kiigazítás is fáj a vállalkozóknak és a fogyasztóknak. Ez azonban még semmi ahhoz képest, ami akkor jönne, ha az állampapírokra nem lenne többé vevő, és az IMF-fel sem sikerülne megállapodni. De inkább ne fessük az ördögöt a falra, bízzunk benne, hogy sok év után először az idén teljesülnek az év eleji tervek, és nem lesz szükség vészlépésekre év közben. Talán még nem értük el azt a pontot, ahonnan nem lehet visszafordítani a folyamatot, de az biztos, hogy közel járunk hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.