Sőt, a vállalathoz a Nemzetgazdasági Minisztérium is nagy reményeket fűzött a decemberben közzétett növekedési tervben. Pedig azt már tavaly ősz óta tudni lehetett, hogy az okostelefonok piacán későn ébredő és ezért vészesen lemaradt társaság elbocsátási hullámából a magyarországi érdekeltség sem maradhat ki. A kérdés legfeljebb a mérték volt.
A Nokia döntését alapvetően nem a magyarországi működési környezet alakulása befolyásolta.
Bár hírek szerint előfordult, hogy a finnek nehezteltek az adóhatóság „túlzott” szigora miatt, a mindenkori kormányok a magyar gazdaság egyik zászlóshajójaként kezelték a céget. Most is marasztalták volna munkahelymegtartó támogatásokkal, de a lépést ez sem tudta megakadályozni. Niklas Savander, a Nokia Markets ügyvezető alelnöke tegnap maga is megerősítette: az átszervezést nem a költségszempontok vezérelték, hanem hogy a cég közelebb legyen az ázsiai beszállítókhoz. Ez pedig kulcsfontosságú az okostelefon-fejlesztések minél gyorsabb piacra kerüléséhez.
Mindez persze sovány vigasz a hamarosan utcára kerülő alkalmazottaknak vagy az egymillió új munkahelyet ígérő kormány számára, nem beszélve az érintett önkormányzatról, vagy a beszállítókról. A válság előtti fénykorában 5000 főnél is több embert foglalkoztató komáromi gyár visszafejlesztése komoly érvágás lesz a magyar GDP-ben és az exportadatokban is.
S hogy mi ebből a tanulság? Az feltétlenül, hogy sem az egyes vállalatok, sem az országok, sem a régiók nem ülhetnek a babérjaikon, nem élhetnek a múlt dicsőségéből. A világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója óriási árat fizetett ezért, de nekünk sem érdemes sok időt tölteni azzal, hogy nosztalgiával nézegessük a 12 évvel ezelőtti gyáravatási fotókat. Hiszen lennének itt mások is bőven. Őket kellene most megnyerni és megtartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.