Az EVCA (European Venture Capital Association) közelmúltban napvilágot látott jelentése szerint 2011-ben Magyarország a GDP-arányos kockázati tőkebefektetések tekintetében Európa élvonalába tartozott. S valóban, a túlélő típusú vállalkozók számára talán ez az egyetlen szektor, ahol még érdemes kezdeményezéseket tenni. Kiszámítható belső kereslet híján értékesítési célpiacot a régióban vagy azon kívül lehet, érdemes keresni, ahol viszont a hazai vállalkozások végképp csupán újszerű, versenyképes termékkínálattal lehetnek képesek helytállni.
Az innováció tehát fontosabb kritériuma a vállalkozási sikereknek, mint valaha. Másrészről a csökkenő banki hitelkínálat mellett az új vállalkozások számára az egyetlen elérhető finanszírozási forrás azon befektetőktől ered, akiknek étvágya is van a magasabb kockázatokra, és eszközei is vannak azok kezelésére. Ezek a kockázati tőkealapok.
Szerencsés véletlen, hogy az Európai Unió társfinanszírozásában indított, úgynevezett JEREMIE program már 2010-ben a kritikus tömegre növelte mesterségesen a hazai kockázati tőkealapok számát, s azt még tovább bővítheti, ha a kormány – ígéretének megfelelően – a program részeként további pályázatokat is kiír. Ezen program eredményeként a kezdő vállalkozások hazai ökoszisztémájának legalább a befektetői szegmense gyorsított módon alakult ki.
induláskor persze egyetlen vállalkozás sikere sem garantált. S miközben az induló cégek azt hihetik, hogy későbbi sikerük legfontosabb eleme a lehető legolcsóbb és legrugalmasabb finanszírozás, amelyet a növekvő számú kockázati tőkealap versenyeztetésével is megpróbálhatnak megszerezni, valójában az üzleti tudás, a vezetési tapasztalatok, a kapcsolatrendszer sokszor legalább annyira fontos, mint maga a rendelkezésre bocsátott tőke.
De mi szükséges még a sikerhez? Vélhetően olyan példaképek, amelyek létükkel bizonyítják a fejlesztések, az üzleti ötletek és azok megvalósításába belevágó vállalkozók létjogosultságát. Annak igazolása, hogy egy vállalkozás az induló ötlettől a nemzetközi sikerekig erkölcsi, intellektuális és anyagi értelemben is olyan elismerést és megbecsülést hozhat tulajdonosának, mint amilyet példának okáért a LogMeIn alapítója, Anka Márton esetében tapasztalhattunk.
Ebből a szempontból persze megint csak le vagyunk maradva nyugati versenytársainkhoz képest, hiszen az olyan úttörőink, mint a Graphisoft vagy a Kürt tevékenységüket csupán a nyolcvanas években tudták megkezdeni, de igazi növekedést csak a kilencvenes években lehettek képesek elérni. Az őket megelőző időszakból pedig talán egyetlen hazai legenda, Rubik Ernő volt képes áttörni a korlátokat.
Az új évezredben azonban induló vállalkozások sora lépett színre, ideértve a már említett LogMeInt, a Ustreamet, a Prezit, a Gravityt, a Vaterát, a Cellumot, az Indextoolst vagy legújabban a Leonar3Dot, avagy a biotech szektorból a Solvót vagy a Thales Nanot. S miközben a Graphisoft néhány éve még 24 milliárd forintért került a német Nemetschek AG tulajdonába, Anka Márton LogMeInben megtestesülő vagyonát idén már 28 milliárdra értékelték, amellyel egyre előkelőbb helyre kerül a leggazdagabb magyarok sorában.
Miután pedig a hazai kockázati tőkealapok, azon belül is a JEREMIE alapok még csak most tervezik igazán felpörgetni befektetési tevékenységüket, és 2013 végéig már a meglévő alapok befektetése is elérheti az 50 milliárd forintot, nyilvánvaló közhely, amit a Prezi kaliforniai befektetője a közelmúltban kijelentett: mostantól csak idő kérdése az újabb magyar sikertörténet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.