Európa súlyos pénzügyi és gazdasági válságon megy keresztül. A válság utáni Európa felépítéséhez szükségünk lesz ugyannak a szenvedélynek, politikai akaratnak, szellemiségnek és innovációnak az újraélesztésére, amelyre honfitársaink, Jacques Delors and Arthur Cockfield támaszkodtak, amikor a 80-as években egyesítették erejüket az egységes belső piac létrehozása érdekében. Európa jelenleg nehéz időket él, a feladat nem könnyű – ennek ellenére meggyőződésünk, hogy gazdaságilag és politikailag is lehetséges új lendületet adni az egységes piacnak.
Az egységes európai piac az idén 20 éves.
Létrehozása óta a világ legintegráltabb és legnagyobb kereskedelmi övezetévé alakult, 500 millió emberrel és 21 millió vállalattal, összesen 13 700 milliárd eurónyi megtermelt értékkel. Az Egyesült Királyságban az Európai Unióval való kétoldalú kereskedelmi megállapodásoknak 3,5 millió álláshely köszönhető, az ország exportjának közel 50 százaléka irányul az unióba.
Míg ezt a mérföldkövet elérte, az egységes piac folyamatosan bővült: újabb tagállamok csatlakoztak, az áruk, a szolgáltatások, a munkaerő és a tőke áramlása pedig szabadabbá vált. A piac is közrejátszott abban, hogy az élet, a munka, az utazás, az üzleti élet és az innováció is megváltozott az elmúlt két évtizedben. Immár 75 százalékkal kevesebbe kerül, ha külföldi utazásaink közben is kapcsolatban akarunk maradni egymással – azoknak az uniós előírásoknak köszönhetően, amelyek megakadályozták a nemzetközi mobiltelefon-hívások díjainak túlárazását.
A verseny erősödése miatt több repülőjárat közlekedik, alacsonyabb árakon. Bármelyik tagállamban működjön is egy vállalkozás, vezetői biztosak lehetnek abban, hogy a termékek, amelyeket előállítottak, a közös európai standardoknak köszönhetően bármely másik tagállamban szabadon forgalmazhatók. A gazdasági válság idején minden korábbinál fontosabb, hogy építeni tudjunk ezekre a sikerekre, és hogy fel tudjuk szabadítani az egységes piacban rejlő további gazdasági lehetőségeket. Ezzel egyedül az Egyesült Királyságban 7 százalékkal lehetne növelni a kibocsátást.
Az Egyesült Királyság mindig is az egységes piac pártján állt, és támogatni fogja az Európai Unió intézményeit azokban a törekvésekben, amelyek az egységes piac erősítését célozzák. Az Európai Bizottság által az elmúlt hónapban közzétett második egységes piaci intézkedéscsomag azonosít néhány rést és hiányzó kapcsolódási pontot. A kezdeményezés cselekvésre szólít fel, a fontosabb területek a következők: a közlekedési és energia-infrastruktúra további fejlesztése az Európai Unión belül, a digitális gazdaság támogatása, a társadalmi felelősség, a kohézió és a fogyasztói bizalom erősítése.
Mindezeken túl sokkal többet kell tenni annak érdekében, hogy a kis- és középvállalkozások a lehető legnagyobb előnyt kovácsolhassák az egységes piacból, megengedhetetlen, hogy a haszon döntő hányadát a legnagyobb játékosok könyveljék el. Az exportpiacokon, ahol különösen erős a verseny, már jelenleg is sok kkv próbálkozik, de még mindig vannak, amelyek úgy érzik, hogy nem egyenlő eséllyel versenyeznek.
Az online kereskedelem már gyorsan bővül, de itt is vannak további lehetőségek. A felhőalapú szolgáltatásoknak köszönhetően például a vállalkozások IT-költségei 10-20 százalékkal csökkenhetnek.
Ez csupán egy példája annak, hogy milyen előnyök származhatnak abból, ha a digitális gazdaságban is létrejön az egységes piac, és ha felszámolják az országhatárokon áthaladó e-kereskedelmet gátló korlátokat.
A szolgáltatások egységes piacának biztosítása szintén alapvető jelentőségű. A szolgáltatások adják az Európai Unió GDP-jének 70 százalékát, de – a szabad mozgást biztosító szabályozás ellenére – sok vállalkozásnak kell még mindig küzdenie a bürokrácia buktatóval. A nemzeti szabályozás néha még mindig diszkriminatív, és nemzeti hovatartozás vagy telephely szerinti korlátokat vezet be, vagy arra hivatkozik, hogy elég „hazai” szolgáltató van jelen a piacon, és „gazdasági szempontból nincs szükség” továbbiakra. Ezek az elfogadhatatlan korlátozások kárt okoznak az Európai unió gazdaságának, a fogyasztókat és a vállalkozásokat is negatívan érintik, és végső soron álláshelyek elveszítéséhez vezetnek.
Helyes, ha az egységes piac születésnapján emlékeztetjük magunkat arra, amit már elértünk. Ennél is fontosabb azonban a bizottság, az Egyesült Királyság és más hasonlóan gondolkodó országok számára, hogy ambiciózus reformprogramot indítsunk egy modernebb, dinamikusabb, a 21. század igényeihez szabott egységes piac megvalósításáért. Mindketten elkötelezettek vagyunk a megmaradt akadályok lebontásában és a hagyományos érdekek képviseletében. Ez az egyetlen módja annak, hogy az egységes piac a munkahelyteremtés és az európai gazdasági kilábalás középpontjába kerüljön.
Michel Barnier, az Európai Bizottság belső piacokért és szolgáltatásokért felelős biztosa, Vince Cable, brit gazdasági miniszter
Copyright Project Syndicate 2012 - www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.