A kormánynak ma jog szerint lehetősége volna saját hatáskörben dönteni a minimálbérről és a garantált bérminimumról, a törvény betűje szerint a háromoldalú tárgyalás csupán egy formális ülés lenne a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban, az egyeztetések mégis folynak. Dacára jogosítványának ugyanis a kormány is tudja: közösen lehet megtalálni a legkevésbé kellemetlen számot.
Ma ugyanis többről nem lehet szó, nincs olyan szám, amellyel minden szereplő elégedett lehetne. Minden oldal satuba szorítva tárgyal.
A szakszervezetek szerint megálljt kellene parancsolni annak a folyamatnak, hogy a munkavállalók reálbére hosszú idő óta folyamatosan romlik. Mivel ennek most nincs realitása, alighanem meg kell elégedniük majd azzal, hogy a folyamat esetleg enyhül.
A munkaadók pozíciójából a minimálbér változatlanul hagyása jelentene egyedüli racionális döntést, hiszen egy csökkenő gazdaságban nagyobb kiadást vállalni megalapozatlan, és beláthatatlan következményekkel jár. Mivel a bérelemek szinten tartása még a mostani helyzetben is valószínűtlen, le kell nyelniük valamilyen szintű emelést, legfeljebb arra játszhatnak, hogy az minél kisebb legyen.
Nincs jó helyzetben a kormány sem, az egyik legerősebb satu éppen őt szorítja. A választások előtt bő másfél évvel nehéz lenne elfogadtatni a munkavállalókkal azt, hogy nagyarányú pénzromlás idején nem emelkedhetnek a bérek. Ha azonban a kormány nagy hangon képviselne egy olyan nagyarányú emelést, amely kikalapálja a reálbérek csökkenését, annak gazdasági következményein túl politikai konzekvenciái is lennének – mind a vállalkozók, mind az esetleg elbocsátott dolgozók részéről. Jó döntés ma nincs, a mozgástér mindössze annyi, hogy az oldalak eldönthetik, melyik ujjukat harapják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.