Az EU legkeményebb csatája kezdődik ma Brüsszelben: a hétéves pénzügyi keretről igyekeznek megállapodni a tagországok. Igaz, azt vélhetően még Herman Van Rompuy sem tudja, van-e bármelyik tagállam részéről ilyen igyekezet, így az is kétséges, sikerül-e majd túljutniuk a tárgyalófeleknek egy kocsmai vita szintjén.
A válság ugyanis megmutatta: az unió, a meglévő forrásaival, a jelenlegi hatásköreivel nem képes kihúzni az országokat a bajból. Érthető, hogy a kormányok maguk igyekeznek megoldásokat találni a problémákra, és innentől logikus is, hogy erre minél több pénzt és hatáskört igyekeznek maguknál tudni. Lehetne ez éppenséggel fordítva is, de amíg például David Cameron brit miniszterelnököt saját pártja szorongatja az EU-val szemben, magyar kollégája, Orbán Viktor pedig felváltva intéz kirohanást Brüsszel ellen és erősíti meg az uniós források jelentőségét, nyilvánvalóan közelebb vagyunk az iszapbirkózáshoz, mint a konszenzushoz.
Az sem segíti a helyzetet, hogy az amúgy is felzárkóztatásra szorulók még jobban leszakadtak az elmúlt pár évben, sőt, félő, hogy magukkal rántanak másokat is. Így az ő támogatásuk a korábbinál is több forrást emészthet föl, ráadásul olyan országoktól elvonva, amelyek a recessziót igyekeznek elkerülni.
A kiutat az egész rendszer felforgatása jelenthetné magánforrások hatékonyabb bevonásával, a támogatott célok felülvizsgálatával, az uniós pénzügyi keret forrásainak átstrukturálásával. Ez azonban annak ellenére hiú ábránd, hogy az uniós intézmények már több lépést próbáltak tenni ebbe az irányba – legyen szó akár a növekedési paktumról, a projektkötvények tervéről vagy a közös agrárpolitika átalakítása irányába tett bátortalan lépésekről.
A következő két nap – vagy két hét, vagy két hónap – ezért nem ezekről a tervekről fog szólni, hanem számokról. És senki ne lepődjön meg, ha konstruktív javaslatok helyett csak a vétóval való fenyegetőzések, a viharos kirohanások, a nem titkolt beszólások ideje jön el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.