Magyarországon mostanában különösen sokat emlegetik ezt a kívánatos irányt. Valamit ugyanis ki kell találni, ami kapaszkodót ad arra, merre is van a kiút. Egyelőre azonban nincs üdvözítő megoldás.
A Világgazdaság legutóbbi konferenciáján Demján Sándor vizionált szörnyű jövőt – „Európa 15–20 év múlva éhezni fog”-, ha nem térünk vissza a termeléshez, ha hagyjuk, hogy mindez kitelepüljön az olcsóbb bérű országokba. A napokban a magyar miniszterelnök hangsúlyozta újra, hogy csak akkor kerülhetünk a nyertes országok közé, ha leteszünk a jóléti állam errefelé soha meg nem valósult ideájáról, s a munkaalapú társadalom megteremtése felé vesszük az irányt.
Jó, mondhatnák munkanélküliek százezrei, ide nekünk azt a munkát!- de ne legyünk ennyire demagógok. Most válság van, munka kevésbé. Jó, mondhatnák mások, de a munkaalapú társadalom nem áll szemben a jóléti társadalommal. Sőt, ideális esetben előfeltétele annak. Tehát nem lemondani kellene a jólét ideájáról, csupán a helyes sorrendet eltalálni. A kérdés inkább az, mit értünk munka alatt. A termelést – hangzik mostanában a kategorikus válasz, s már-már ódákat zengenek a szakmunkások, mérnökök fontosságáról. Logikusan. Szakmunkásból, s mérnökből hiány van, így egy piacgazdaságban felértékelődik szerepük. Egyúttal az is kiderült, hogy a piac úgynevezett szabályozó szerepe nem kényszerített ki az élethez igazodó oktatási, képzési rendszert. Vajon miért nem? Az állami szerepvállalás tehát e téren kívánatos lehet. És persze, az is, hogy mindez mértékkel, más szakmák földbetaposása nélkül valósuljon meg.
Minél nagyobb ugyanis a válság, annál nagyobb a késztetés a hirtelen beavatkozásra. S ha a krízis ennek ellenére nem múlik, akkor a cselekvési kényszerhez még idegesség is párosul, így egy ország gazdasága, társadalma könnyen kísérleti tereppé válik. A határozott, gyors cselekvés ugyanis nem azonos a diktátumokkal, a hirtelen, végiggondolatlan, kapkodó intézkedésekkel. Ezekkel nem jobb, hanem rosszabb lesz a helyzet. Vagy legalábbis bizonytalan, kilátástalan. Nem a munkaalapú társadalom meghirdetésével van baj – ahogy a szocializmusban sem ez volt a hiba –, hanem azzal, ha ez sematikusan, a kor követelményeinek mellőzésével valósul meg.
A munkaalapú társadalom – ha versenyképes is akar lenni – ma már nem nélkülözheti a tudást. S mivel a nemzetközi fejlődés erősen informatika-orientált, a szakmunkásoknál sem mellőzhetők az ilyen ismeretek. A versenyképes szakmunkás ma már nem azonos egy képzett fizikai dolgozóval. Sokkal több annál. Az informatikai szakirodalom – ha nincs magyarra lefordítva – angolul áll rendelkezésre… De ne menjünk bele a részletekbe. Ez az oktatási szakemberek dolga lenne. Ám ha az ő gondolkodásuk beszűkül, s csak az aktuális politikai megrendelések teljesítésére korlátozódik, nagy kárt okozhatnak a jövő nemzedéke munkapiaci pozíciójában. S akkor a munka alapú társadalom szép ideája is oda.
Emlékeznek még? Magyarországon hirdettek már tudásalapú társadalmat, jóléti társadalmat, gondoskodó társadalmat, s most megint munkaalapú társadalmat. Mindegyik cél szép volt. De miért külön-külön? Miért ne lehetne végre egyszer komplexen gondolkodni, s az elődök céljait a maiakkal ötvözni? Miért nem akarunk tudásra alapuló munkaorientált társadalmat, amely jóléthez vezet, s a gyengébbekről való gondoskodás (szociális piacgazdaság) sem tűnik el ezen eszmények közül? Ha képesek lennénk az összetettebb, az ország valódi fejlődését célzó gondolkodásra, akkor a munka fogalmába beletartozna a szellemi és fizikai munka, a termelés és szolgáltatás, és persze a fejlesztés-kutatás is. Megfelelő arányokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.