BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyitva áll az út az unió felé

Az Európai Unió bővítésével magunk mögött hagytuk Európának a vasfüggöny általi kettéosztottságát. Ez az esemény az európai békepolitika egyik nagy sikere, amelynek elismeréseként az Európai Uniót Nobel-­békedíjjal tüntették ki.
2012.11.22., csütörtök 05:00

Kontinensünk egyesítésének a folyamata azonban még nem zárult le: a nyugat-balkáni államoknak az Unióhoz való közelítése nélkül az európai béketerv befejezetlen maradna. Ennél fogva továbbra is kiállunk a régió európai jövője mellett.

A nyugat-balkáni térségben az EU-csatlakozás perspektívája változatlanul a reformok és a regionális együttműködés legfontosabb motorja. A 90-es évek véres összecsapásait követően a bővítési folyamat nagymértékben hozzájárult a régió békéjének és stabilitásának helyreállításához. Szlovénia ma már az Európai Unió és az euró-zóna tagja. Horvátország közeli csatlakozásának egyértelmű üzenete van: az Unióhoz vezető út nyitva áll. A régió államain múlik a következő lépések megtétele. Minden ország megítélésének alapjául a saját fejlődése szolgál, és saját maguk határozzák meg az EU-hoz való közeledésük ütemét is. Az Unió támogatja őket a reformok útján. Ebből kifolyólag az EU nemrég megerősítette jelenlétét Bosznia-Hercegovinában.

Fontos a feltételesség szigorú és korrekt érvényre juttatása. Csak a csatlakozás politikai és gazdasági kritériumainak messzemenő betartása mellett biztosíthatjuk, hogy minden új tagállam eleget tegyen a magas európai követelményeknek, és hogy maradéktalanul komolyan vegye jogait és kötelességeit az Unióban. A csatlakozási folyamatnak ez a feltételessége elengedhetetlen ahhoz, hogy az európai polgárok visszanyerjék bizalmukat az Európai Unió bővítési képessége iránt.

Figyelmünket az alapvető szabadságjogokra és a jogállamiságra fordítjuk, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet is beleértve. Itt teljesen azonosak az elvárásaink azokkal a reformokkal, amelyeket a régió lakossága elvár saját kormányaiktól. Ebbe az irányba mutat a Montenegró számára megadott új tárgyalási keret, amely erre egyértelműen és tartósan nagy súlyt fektet. Albánia nemrég szintén fontos előremutató lépést tett a modernizáció útján és fontos törvényeket fogadott el, amelyek végrehajtásának most elsőbbséget kell biztosítani.

Az európai tanulási folyamat eredménye az is, hogy megértettük: kétoldalú konfliktusokat nem importálhatunk az Európai Unióba. Európa elsősorban békeprojekt. Aki Európát akarja, annak akarnia kell a szomszédokkal való megbékélést is. A volt ellenfelek közötti megbékélés a közös európai jövő alapfeltétele.

Kifejezetten üdvözöljük, hogy Szerbia és Koszovó miniszterelnökei az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének, Lady Ashtonnak a közvetítésével első ízben tárgyalóasztalhoz ülnek. Annak érdekében, hogy sikeresen alakuljanak Pristina és Belgrád kapcsolatai, mindkét fél kitartó munkája lesz szükséges az elkövetkezendő hónapokban.

A térségnek szóló EU-csatlakozási perspektíva felajánlásával az EU tagállamok már 2000-ben elkötelezték magukat. Ez továbbra is fenntartás nélkül érvényes. A bővítés ugyanis az EU stratégiai érdeke.

Az EU-hoz való közelítés folyamata kitűnő eszköznek bizonyult, amellyel stabilitást kölcsönözhetünk és támogathatjuk a reformokat. Ezt látjuk Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságban, ahol az ohridi keretmegállapodás nélkülözhetetlen alapja marad a Macedóniában élő népcsoportok békés egymás mellett élésének.

A Nyugat-Balkán államainak jövője az Európai Unióban van. Németország és Magyarország megbízható partnerként kíséri őket az oda vezető úton.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.