BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sajátos volt a Sanader ügyében hozott ítélet

2012.11.23., péntek 05:00

„Vádalku miatt vallhatott Robert Jezic horvát üzletember a Molra, illetve annak elnök-vezérigazgatójára az Ivo Sanader elleni keddi zágrábi tárgyaláson” – vélte a csoport jogásza, Kara Pál a tegnapi háttérbeszélgetésen. A volt kormányfőt két ügy egyikeként azért ítélték el első fokon, mert a bíróság bizonyítva látta, hogy horvát miniszterelnökként kenőpénzt fogadott el Hernádi Zsolttól 2009-ben, hogy a Mol megkaphassa az INA irányítási jogát.

A vádalku léte azért merülhetett fel, mert 2010 decemberében Robert Jezic börtönbe került Horvátországban, ám 2011 nyarán a vádak elejtése nélkül váratlanul szabadlábra helyezték, s ekkor tette meg Sanader elleni vallomását.

A tárgyaláson tanúként részt vett Kara Pál elmondta, hogy a bíró egy kivételével az ügyész minden állítását tényként fogadta el, a védő érveinek pedig egyikét sem. Még a magyar ügyészség által Hernádi Zsolt és mások ellen lefolytatott vizsgálat eredményeit sem vette figyelembe. E vizsgálat azután indult, hogy az ügyészség 2011 elején nemzetbiztonsági okokra hivatkozva visszautasította a horvát ügyészség Hernádi Zsolt kihallgatására vonatkozó kérését, de saját hatáskörben lefolytatott egy vizsgálatot. Ebben megállapította, hogy a Molhoz és annak egyetlen vezetőjéhez sem köthető a kenőpénz feltételezett átadása.

Az Ivo Sanader elleni vád kizárólag Sanader korábbi barátja, Robert Jezic tanúvallomásán alapul. A vallomás önmagában is ellentmondásos volt, mert míg Jezic 2011-ben tényként vallotta, hogy saját svájci cégéhez a Moltól érkezett két ciprusi cégen keresztül kenőpénz Sanadernek, a kedden a bíróságon mindezt csak az általa ismert tények alapján levolt következtetésnek állította be. Hernádi Zsoltot jelenleg vesztegetőnek tekinti a horvát bíróság. Ám büntetőeljárás nem folyik ellene. Mindazonáltal az ítélet kihirdetése után a Mol nehezményezte, hogy a bíróságon be sem nyújtottak olyan tényleges bizonyítékot, amelyek az ellene felhozott vádakat igazolták volna.

Ha a másodfokú bíróság is helyben hagyja az ítéletet, mely szerint a Mol vesztegetéssel szerezte meg az INA irányítási jogát, akkor a horvát ügyészségnek polgári peres eljárást kell indítani az irányítási jogot rögzítő megállapodás érvénytelenítéséért.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.