A sommás megjegyzést az EBRD többek között azzal indokolta, hogy az euróövezeti adósságválság miatt a térségben található leánybankokból jelentős értékű finanszírozást vontak ki az eurózóna anyabankjai.
A valutaunión kívüli bankok versenyhelyzetét az euróövezeti pénzintézetekkel szemben pedig tovább ronthatja az eurózónán belül tervezett bankunió megvalósítása is. Bár a kezdeményezés nyitott lesz, azaz az eurózónán kívüli EU-tagországok is csatlakozhatnak majd, azonban a jelenlegi tervek szerint – amelyeket éppen tegnap tárgyalt az uniós pénzügyminisztereinek tanácsa – rájuk nem ugyanazok a jogok vonatkoznak majd.
A német pénzügyminiszter például a minap egyértelművé tette: nem lát lehetőséget arra, hogy a bankunióhoz csatlakozó eurózónán kívüli tagországok is részesülhessenek majd az euróövezeti mentőalap bankfeltőkésítési kapacitásaiból. Ezáltal pedig jelentős versenyhátrányba kerülhetnek az eurózónán kívüli EU-tagállamok, köztük Magyarország is, miután azok a bankok, amelyek mögött az ESM áll majd, olcsóbban juthatnak hitelhez.
Akár az is előfordulhat, hogy a betétesek inkább a tűzfallal védett eurózóna-bankokba helyezik el megtakarításaikat.
Ez a versenyhátrány egyben pedig azzal párosulna, hogy a bankunió közös felügyeleti hatósága jelentős kontrollt kapna a hazai pénzintézetek felett, miközben annak döntéshozatalában nem biztos, hogy egyenlő jogokkal vehetnénk részt.
Ebből adódóan a bankunió kapcsán fenntartásokat hangoztató kormányzati megszólalásokat most nem úgy kell értelmezni, hogy az Orbán-kabinet az euró plusz paktum elutasításához hasonlóan ismét kerékkötője akar lenni az európai integráció mélyítésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.