Annyit mindenképp érdemes leszögezni, hogy a felsőoktatás környékén érintett összes felkent és önjelölt szereplő egyetért legalább egyvalamiben: a rendszer reformra szorul.
Így gondolja ezt a kormány és a „megrendelőként” fellépő munkaadói szervezetek, így vannak ezzel a rektorok, a Hallgatói Önkormányzatok, a félhivatalos vagy már-már inkább szabadcsapatnak tekinthető egyéb diákszervezetek és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is. A jelek szerint nincs olyan szereplő, aki a változatlanságban érdekelt.
Az átalakítás mikéntjéről persze komoly nézetkülönbségek vannak. Ha nem a kormányfő szavait, hanem a tetteit nézzük, akkor világosan látszik: a költségvetési számok szerint radikálisan csökkennek a működési kiadásokra szánt összegek. Egy radikálisan zsugorodó felsőoktatáshoz természetesen ez is elegendő lehet, ám ezt a többi érintett nem tudja elfogadni. A hallgatók és rektorok joggal mutatnak rá: bármit is állít a kommunikáció, ma diplomásnak lenni még mindig jobb a munkaerőpiacon, mint bármilyen szakmunkásnak.
A szakok és a finanszírozás átalakítása persze így is létkérdés. Szűkös anyagi lehetőségek közt elfogadható, hogy a kevés rendelkezésre álló forrást jobban a munkaerőpiaci igényekhez igazítják. Egy kismértékű, teljesítményhez kötött hallgatói áldozatvállalást is el lehetne talán fogadtatni – egyeztetések, politikai alkuk és gesztusok hosszú sorával, egy progresszív rendszer felállításával. Vagy legalább érdemes erre kísérletet tenni.
Hogy mennyiben van igaza a kormánynak és mennyiben a tüntetőknek vagy a csendesebb formában tiltakozó rektoroknak, az jó kérdés, amin lehet vitatkozni. Annyi biztos, hogy az elmúlt napok tiltakozásait és ellentmondásait valódi egyeztetésekkel el lehetett volna kerülni. Senki nem gondolhatja, hogy a tárgyalások könnyűek lettek volna, de kétségkívül mindenki számára könnyebbek, mint a napok óta tartó tragikomédia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.