Az inflációs félelmek, valamint a költségvetési problémák miatt az aranyat idén sem kerülték el a befektetők. Jelenlegi éves hozama közel 10 százalékos, és immár a 12. egymást követő évet zárja árfolyamemelkedéssel. Ilyen sorozattal – amely várhatóan jövőre sem szakad meg – jelenleg egyetlen árupiaci termék sem büszkélkedhet.
Idén ősszel jelentette be újabb programját a Fed: az amerikai jegybank tovább növeli a dollár mennyiségét annak érdekében, hogy az USA gazdasági teljesítőképességét javítani tudja. Ennek egyik következménye a dollár leértékelődése, a másik az infláció emelkedése lehet – ezek pedig egyaránt az aranyat erősítik. A nemesfém árfolyama így várhatóan 2013-ban is emelkedni fog, főleg annak fényében, hogy a legutóbbi inflációs jelentésekben még nem érzékelhető a pénzromlás, ami valószínűleg a jövő évben fog az amerikai gazdaságon belül megmutatkozni.
De mégsem az arany az árupiacok idei legnagyobb nyertese. A szójabab a maga közel 40 százalékos felértékelődésével komoly profitot hozott azoknak a befektetőknek, akik hittek a terményben. A vártnál kedvezőtlenebb dél-amerikai időjárás miatt jelentősen visszaesett a termés mennyisége, ezzel pedig az egyébként is erős kereslet komoly árfelhajtó hatást gyakorolt.
A következő évben is drágulásra számíthatunk a szójabab esetében, ugyanis Dél-Amerikában a heves esőzések kárt okoztak a friss vetésben. Emiatt számolhatunk azzal, hogy újból csökkenhet a termény kínálati oldala. Kína viszont az ország népélelmezési politikájában továbbra is kiemelt szerepet szán a szójának, ami jövőre is bővítheti a keresleti oldalt.
Hasonlóan jól szerepelt az idén a búza is. Az Egyesült Államokban a nyári aszály jócskán visszavetette a gabonatermést, és évtizedes mélypontot ütöttek a raktárkészletek is, aminek köszönhetően az árfolyam éves teljesítménye elérte a 30 százalékot. Nehezítette a helyzetet az is, hogy több búzaexportőr ország is csökkentette kivitelét. A washingtoni mezőgazdasági minisztérium közelmúltban közzétett jelentései szerint azonban már az enyhülés jeleit mutatja a gabonapiac, a gazdálkodók ugyanis jövőre tovább növelik az észak-amerikai vetésterületek nagyságát, így a kereslet-kínálat – ha lassan is, de – egyensúlyi állapotba kerülhet. 2013 első negyedévében jelentős korrekcióval számolhatunk a főbb gabonák árfolyamában. Ez a búza esetében a 800 cent alatti árfolyam szintet jelenti.
A legnagyobb csalódást, 40 százalékos leértékelődéssel az arabica kávé okozta a befektetők számára. Az év elején még 220 cent felett kereskedtek a terménnyel, mostanra azonban 144 centig süllyedt a jegyzés. A folyamatot az idézte elő hogy az árérzékennyé vált feldolgozóipar elfordult a drága arabicától, és részben a gyengébb minőségű, ám olcsóbb robusztára váltott. Az így kieső keresleti oldal lejtőre tette az árfolyamot. A kurzust lefelé mozgatta az is, hogy a kiváló brazil termés miatt évek óta nem látott kínálat alakult ki az arabica piacán.
A jövő évben azonban komoly meglepetést tartogathat a kávé piaca, ugyanis a jelenlegi árfolyamszinteknél már nagy valószínűséggel újból előtérbe kerülhet az arabica, ami az első negyedévben dráguláshoz vezethet. Véleményünk szerint 2013. március végére a fontonkénti árfolyam elérheti a 155-160 centet.
Mozgalmas időszak van a hátunk mögött, és nem lesz unalmas 2013 sem. Az említetteken túl komoly felértékelődési potenciál rejlik az ezüstben, a világgazdasági kockázatok miatt ugyanis a nemesfémek szerepe a befektetések körében újból felértékelődhet. Érdemes tehát januárban a rajtvonalhoz állni, az árupiac remek lehetőségeket tartogat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.