A Standard & Poor’s hitelminősítő negatív kilátást tűzött Magyarország „bóvli” adósminősítésének margójára, vagyis még mélyebbre süllyesztheti a besorolásunkat. A jelzés fenntartja a negatív belföldi híráramlást, amely tavaly december óta nyomás alatt tartja a forintot, és rontja a megítélésünket.
Az S&P lépése megerősíti, hogy racionális érvekkel nem támasztható alá a jegybanki alapkamat csökkentése Matolcsy György első elnöki ülésén. A hazai deviza egyre sérülékenyebb, kockázati megítélésünk romlik, és a hosszabb lejáratú állampapírok hozama is emelkedett az utóbbi hetekben.
A recessziós gazdasági környezet és a célszint alá süllyedő infláció ugyan teret hagy a további kamatvágásoknak, viszont olyan stabilitási kockázatok látszanak kialakulni, amelyek a Szabadság téren sem hagyhatók figyelmen kívül. A forint tavaly december óta tartó esése egyre nagyobb terhet jelent a devizahiteleseknek, miközben az exportra termelő vállalatoknak sem segít a volatilitás fokozódása és a leértékelődési hullám, hiszen egyrészt kockázatot jelent a kiszámíthatatlanság, másrészt az exporttermékeinknek továbbra is magas az importhányada.
Márpedig a forintgyengülés folytatódhat, ha az MNB a várakozásokkal összhangban tovább vágja az alapkamatot. Azzal nem lehet megállítani az esést, ha a kormány tagjai mindennap elmondják, hogy nem akarják leértékelni a forintot. A szavak nem tudták erősíteni a hazai devizát, mert a devizahitelesek problémái és az esetleges unortodox jegybanki lépések is aggasztják a befektetőket.
A monetáris tanács januárban közölte, hogy az unortodox lépések csak akut pénzpiaci zavarok esetén jelenthetnek hatékony segítséget. Az euró jegyzése 308 forinton is járt, ami a forint szempontjából 14 hónapos mélypontot jelentett, miközben az 5 éves CDS-felár öt havi csúcsra, 370 bázispont fölé került. Csak nehogy saját erőből jöjjenek létre azok az akut piaci feszültségek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.