A hókáoszról már mindenki elmondta a magáét. Ha a kormány illetékeseit hallgatja az ember, akkor azt hiheti: százszázalékosan dolgoztak. Kitüntetést mindenkinek! Ha viszont az úton rekedtek mondják el, mi történt, akkor más a kép: ott és akkor az állam magára hagyta polgárait. Néhány órára biztosan. Akadtak viszont civilek, akik a közösségi hálót is kihasználva, akcióba léptek, szerveztek, segítettek. Tehát az a kérdés, minek hisz az ember, a szemének vagy a propagandának?
Józan ésszel azt mondhatnánk, a tapasztalat meggyőzőbb, mint a szép szavak. De ez mintha nem így működne nálunk. Ha sokat mondják, mintha elhinnénk: itt tényleg jól mennek a dolgok. Hogy egy másik példát is idézzünk: a kormány Európa legversenyképesebb országává tette Magyarországot – állította a magyar miniszterelnök jordániai tárgyalásán. S ettől megint csak zavarba jövünk. Lehet, hogy mi tévedünk? Lehet, hogy nem a számoknak, a tapasztalatnak kell hinni, hanem a szép szavaknak? Lehet, hogy mi látjuk rosszul, mi érzékeljük rosszul?!
Mert igaz ugyan, hogy tavaly recesszióba zuhant az ország, s az akkori csökkenést az idén jó esetben is csak stagnálás követi, de lehet, hogy ez csak egy pillanatnyi állapot? Az „elrugaszkodás éve” – ahogy a kormánypárti politikusok az idei évet nevezik – már majdnem itt van, ők már érzékelik, csak mi vagyunk érzéketlenek? Lehet, hogy a kiábrándító számok eltakarják a valóságot, Európa legversenyképesebb gazdaságát? A beruházások ugyan történelmi mélypontra zuhantak, a reálbérek visszaestek, a foglalkoztatás valódi állapotát pedig csak közmunkákkal sikerült valamennyire szépíteni, és „kitántorgott” Nyugat-Európába többszázezer fiatal, vagy éppen szakképzett emberünk – de lehet, hogy ezek mind nem számítanak egy gazdaság, egy ország értékelésénél?! S az sem érdekes, hogy bár az államadósság csökkentése a legfőbb kormányzati cél, de az újra és újra visszarendeződik, sőt, még a korábbinál is magasabb szintre kerül? Akkor, amikor már a magán-nyugdíjkasszák visszaállamosított ezermilliárdjait nagyrészt elköltötte a kormány, részben éppen az adósság csökkentésére, s mégsem érzékelhető jelentős változás?!
Ha mindez nem árnyalja a gazdaságról alkotott képet, akkor mi számít egyáltalán? Az, hogy mit mondanak a politikusok? Egyszer, kétszer, százszor? Vagy a központilag elrendelt és törvénybe iktatott általános rezsicsökkentés, amely bajt okozhat a gazdaságban, ámde nagy tömegtetszést aratott? Kit érdekelnek a részletek? A lényeg a csökkentés, bármi áron. Jöhet hát a folytatás, a víz-, a csatorna- vagy a szemétszállítási díjak csökkentése is. Igaz, hogy itt már zömmel önkormányzatok lesznek a kárvallottak,de a nagy rezsicsökkentési eufóriában ez sem számít. Majd segít nekik az állam! Mint ahogy segített az önkormányzati adósságok átvállalásában is, minden alaposabb elemzés nélkül. Jogos tehát a hála, érthető a derűlátás: ha minderre futja, tényleg jól mennek a dolgok. Bár még nincs kolbászból a kerítés, de ne kívánjunk lehetetlent!
Így valósul meg a tündérmese Magyarországon. Magára vessen az, aki inkább rémálomnak érzi ezt az egészet, és nem egy átgondolt, az ország egészének hasznot hozó gazdaságirányításnak.Orbán Viktor Jordániában kifejtette: a politikai reformok csak akkor lehetnek eredményesek, ha gazdasági sikerekkel párosulnak. Ellenkező esetben az emberek elégedetlenek lesznek, fellázadnak, nem fogadják el az új rendszert, és az eredetinél is rosszabb lesz a helyzet.
Nálunk a számok szerint nincsenek gazdasági sikerek. Ez nem számít. A kormány azt mondja, vannak. Ez számít.
És ha ezt alátámasztja egy kis rezsicsökkentéssel, el is hiszik neki. Működik a sikerpropaganda. Ez az igazi tündérmese. Meg rémálom. Egyszerre. Félő, hogy a történet mégsem mesébe illően végződik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.