A megszorítások rossz hatást gyakoroltak az emberek egészségére – számolt be tegnap az Oxford University és a Stanford University egy-egy oktatója. A jelenlegi „nagy gazdasági válság” számlájára több mint 10 ezer öngyilkosság és közel egymillió depressziós megbetegedés írható; az USA-ban 5 millióan estek ki az egészségbiztosítás rendszeréből, az Egyesült Királyságban 10 ezer család vált hajléktalanná.
Ha nem is emiatt, de már az európai nagypolitikában is a fordulat jelei mutatkoznak. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, akit az öreg kontinensen sokáig a megszorítások elsőszámú prófétájaként tartottak számon, a múlt héten kijelentette: nem helyénvaló, ha a gazdaság zsugorodását újabb megszorításokkal gyorsítjuk. És nemcsak beszélt: tegnap mutatták be Madridban azt a német-spanyol (!) programot, amelynek célja, hogy felpörgesse a befektetéseket Spanyolországban.
A megszorítások ugyanis a növekedésre is káros hatást gyakorolnak. Márpedig növekedés nélkül az államadósságok szintje nem csökkenthető tartósan – halljuk nap mint nap, miközben egyre nyilvánvalóbb: az eurózóna a második negyedévben sem kerül ki a recesszióból. Más kérdés, hogy azt a hitelt is vissza kell majd fizetni, amelyből a gazdaságnak próbálunk lendületet adni, de a reflektorfényben most éppen nem ez áll.
Kissé aggasztó ugyanakkor, hogy a gazdaság lokomotívjai továbbra sem a vállalatok, hanem a jegybankok, amelyek egy felmérés szerint rövidesen a részvénypiacokon is erősíteni fogják jelenlétüket. A Bank of Korea tavaly már kínai részvényeket is vásárolt, tartalékában közel 19 milliárd dollárt tesznek ki a részvények. A nagyobb hozam elérésének lehetőségeit valószínűleg az MNB-ben is vizsgálják, miután a devizatartalék befektetése tavaly mindössze 1,69 százalékot hozott. Meglehet, néhány év múlva a Coca-Colával vagy a Daimlerrel kötött stratégiai együttműködés a jegybanki mérlegben is tetten érhető lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.