A rezsicsökkentés ellen az az egyik fő vád, hogy a lakosságtól eltérő fogyasztói csoportok isszák meg a levét, aminek hosszú távon a gazdaság versenyképességét rontó következményei lehetnek. A másik az, hogy a lakosságon belül is igazságtalan: az amúgy is spóroló, kis fogyasztású háztartásoknak a megtakarítása is kisebb lesz, míg az egyébként messze nem rászoruló, nagyobb felhasználásúaké nagyobb. Vád az is, hogy miközben a döntéshozók az európai szinten magas, jövedelmekre vetített rezsiköltségekről beszélnek, elfelejtik hangsúlyozni, hogy ez nem a magas tarifák, hanem az alacsony keresetek miatt alakult így. Végül sokak szerint hosszú távon nem is fenntartható a mostani árszabályozás, és amúgy is csak egy egész lakosságot lefedő, választási fogásról van szó. Némiképp ez utóbbi ellen szól, hogy a lakosságnak csak egy része érzékeny a rezsiszámláira, sokan azt sem tudják, mennyit fizetnek az áramért, a gázért, nem is érdekli őket. Az is kérdéses, hogy a választókat a rezsicsökkentés mennyiben fogja befolyásolni, de emiatt fájjon másnak a feje.
A fontos az, hogy az alacsony számla jó. Még jobb, ha igazságos, és pláne, ha hosszú távon is fenntartható. Éppen erre véltek megoldást találni a rezsicsökkentésbe most bevonandó vízi-közmű cégek, amelyek a fogyasztásarányos tarifák bevezetése mellett érvelnek. Ekkor ugyanis nagyjából épp a rászorulók kapnák a 10 százalékos kedvezményt, viszont a tehetősebbeknek kisebb vagy semekkora árcsökkentés sem járna. Ezzel igazságosabb lenne a rendszer, kisebb bevételtől esnének el a szolgáltatók, és nem (vagy alig) kellene másokkal megfizettetni a kispénzűeknek adott kedvezményt.
Ez már hosszú távon is fenntarthatónak ígérkezik, politikai nyeremény annak, aki bevezeti. Be is akarták vezetni: már két éve megfogalmazódott a hasonló, de jövedelemszinthez kötött, sávos energiatarifa ötlete. Csak sajnos, ötlet is maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.