Közel egy éve sokan írtunk arról, hogy a száraz júniusi időjárás miatt krízishelyzet alakulhat ki az amerikai gabonapiacon. A visszaeső terméshozam és a folyamatosan bővülő kereslet olyan állapotot idézett elő, ami ahhoz vezetett, hogy a kukorica vékánkénti árfolyama június és augusztus között 50 százalékkal emelkedett a határidős árutőzsdén. Ősz közepére be is igazolódtak a félelmek: a kukoricakészletek 16 éve nem látott szintre estek vissza az Egyesült Államokban. Olyan találgatásokkal is találkozhattunk ekkoriban, hogy Amerika akár el is veszítheti vezető exportőr szerepét a kukorica piacán. Ez pedig komoly veszélyt jelentett volna, hiszen a kialakult állapot az állati takarmányozás drágulásán túl az amerikai gazdaság teljesítőképességét is veszélyeztette volna.
Az amerikai gazdálkodók a washingtoni agrártárcával karöltve drasztikus lépésre szánták el magukat. Az állattenyésztők többsége a kényszervágás eszközével élt a nyár közepén, annak érdekében, hogy elkerüljék a költségek emelkedésével járó többletterheket. Ezzel párhuzamosan a kukoricatermesztők úgy döntöttek, hogy 2013-ra bővíteni fogják a vetésterületek nagyságát a biztonságos gabonaellátás érdekében.
A lépések eredményeiről sokáig nem álltak rendelkezésre érdemi információk, így a kukorica árfolyama nem mozdult el jelentősen. A jegyzések 720 és 690 cent között mozogtak, ami ideális körülményt teremtett a sávos kereskedéshez.
A fordulatot, amire sokan vártak, a washingtoni mezőgazdasági minisztérium március végi jelentése hozta meg. Az agrártárca adatai szerint a raktáron lévő kukorica mennyisége március 1-én elérte az 5,4 milliárd vékát, ami 10 százalékkal haladta meg az elemzői várakozásokat.
Szintén meglepetést okozott a vetésterület nagysága is. Az Egyesült Államokban jelenleg 97,3 millió angol holdon – egy angol hold 7300 négyzetméter – vetettek el kukoricát a gazdálkodók, ez 1936 óta a legmagasabb szint. Ezzel párhuzamosan kedvező prognózisokat tettek közzé a nyári időjárással kapcsolatosan is. Az agrártárca előrejelzése alapján enyhén csapadékos időjárásra számíthatunk a június-július közötti időszakban, ami kedvezően hathat a várható terméshozamra. Várakozásom szerint megközelítőleg 13,2 milliárd véka kukoricatermésre számíthatunk ebben az évben.
Ennek hatásaként számolhatunk azzal, hogy a kukorica árfolyama a jelenlegi 640 centes szintről visszatérhet a tavaly március-áprilisi időszakra jellemző 550 cent körüli szintekre. Az állattartók így a takarmányozás költségének csökkenésével számolhatnak, amivel párhuzamosan a marha- és a sertéshús ára is lefelé veheti az irányt a chicagói árutőzsdén. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a jelenlegi olajárak mellett Amerikában várhatóan nem nő az etanol-előállításra használt kukorica mennyisége. Erre csak akkor kerülne sor, ha a hordónkénti ár tartósan 100 dollár felett maradna, erre azonban jelenleg kevés jel mutat.
Mindezek alapján nyugodtan levonhatjuk a következtetést: a kukorica árfolyama a következő hónapokban egyetlen irányban mozoghat, lefelé. A folyamat egyik legérzékelhetőbb hatása azonban az lesz, hogy az élelmiszerárak csökkenésével párhuzamosan emelkedni fog az árrés az élelmiszeripari cégeknél az Egyesült Államokban. Ez olyan vállalatokat érinthet, mint a Yum Brands (a KFC tulajdonosa), a McDonald’s, a BurgerKing, vagy éppen a Dean Foods.
Ahhoz, hogy ebből a folyamatból profitálhassanak a hazai befektetők, mindenképpen szükségük van egy értékpapírszámlára valamelyik árupiaci brókercégnél, valamint egy megközelítőleg 10 ezer dolláros alapfedezetre, amivel kényelmesen kereskedhetnek a határidős árupiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.