Februárban az építőipari termelés volumene (a nyers adatok szerint) 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ennél nagyobb éves bővülésre utoljára 2009 júniusában volt példa, amikor a termelés 15,1 százalékkal nőtt.
Vajon a nemzetgazdaságban – fehéren, feketén, szürkén – foglalkoztatottak mintegy 7 százalékának munkát adó ágazat ezzel elérte a gödör alját? Ne tegyünk erre nagy tétet, „növekedési fordulatra” egyelőre sem a számok nem utalnak, sem a szakma prognózisa.
Nézzük először a számokat! 2012 februárjában az átlaghőmérséklet közel 6 fokkal volt alacsonyabb, mint az idén, aminek eredményeként – akkor – év/év alapon 15,2 százalékkal esett vissza a termelés. Bármilyen ünneprontó, az idei február a 7,2 százalék után is 9 százalékkal gyengébb, mint a két évvel korábbi. És 2011 sem volt csúcsév az építőiparban. Február után pedig az idén is március következett, amikor Magyarországon leginkább a szél épített: hóakadályokat.
Mit mond a szakma? Az ÉVOSZ néhány hete kiadott prognózisa szerint a hazai építőipari termelés az idén 2-3 százalékkal eshet vissza a 2012-es szinthez képest, miután a kiadott építési engedélyek száma alapján az épületek építése ágazat továbbra is masszív visszahúzó erő.
Miként a magyar gazdaság egésze, az építőipar is csak kívülről remél segítséget. De az uniós forrásból finanszírozott nagyprojektek már évek óta nem tudják kompenzálni a belső kereslet gyengeségét. Az egyre nehezebb helyzetbe kerülő, rekord közeli bedőléseket és bezárásokat produkáló építőipari kkv-k számára az MNB hitelprogramja sem jelent igazi segítséget. Egy burkoló vállalkozás hiába kap 2 százalékos hitelt beruházásra-munkahelyteremtésre (nem fog kapni), megrendelései csak akkor vannak, ha sok új lakás épül, vagy ha a lakástulajdonosoknak van pénzük felújításra. A feltételek közül csupán kettő nem teljesül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.