Már éppen megnyugodtak a kedélyek, és a forint a „barátságos” 295-ös szint közelében mozgott az euróval szemben, amikor Matolcsy György úgy érezte: ideje újra tesztelni a piaci szereplők tűréshatárát.
A jegybank elnökének szavai arra utalnak, hogy a Növekedési Hitel Program csak a kezdet, a Magyar Nemzeti Bank további eszközök bevetésén dolgozik. A forint április eleje óta erősödött, miután a központi bank csak egy visszafogott programot jelentett be, ami megnyugtatta az unortodox lépésektől tartó piacot. Az erősödési hullám azonban megfordult, az euró árfolyama az elnöki interjú megjelenése után hirtelen fölfelé indult.
Az MNB valószínűleg olyan programokon dolgozik, amelyek úgy segíthetik érdemben a növekedést, hogy közben nem döntik be a forintot. Ugyanakkor félő, hogy egy kis, nyitott gazdaságban, ahol az árfolyam volatilitása komoly károkat okozhat, a laza monetáris politikát pártoló „galambok” nehezebben tudják kezelni a nemzetközi viharok esetleges felerősödését.
Igaz persze, hogy a Fed továbbra is 85 milliárd dollárt pumpál havonta az USA gazdaságába, és már a Bank of Japan is éjjel-nappal nyomtatja a pénzt. Mindez segíti a kockázatos eszközöket, arra spekulálni azonban igen bátor dolog lenne, hogy a globális likviditásbőség hosszú távon is fennmaradhat.
Érthető, hogy a hitelezés beindítása érdekében mindent meg szeretne tenni a Matolcsy vezette MNB. De talán nem lenne ilyen nehéz a feladat, ha miniszterként éppen Matolcsy nem vezeti be a banki különadót, amellyel kapcsolatban Rogán Antal öntött tiszta vizet a pohárba. Elárulta, hogy a kormány 2011-ben nem gondolta komolyan az adó kivezetését, és hogy a tehernek legalább a következő parlamenti ciklus közepéig fenn kell maradnia. Talán segítene, ha a kormány és az MNB „stratégiai együttműködésének” keretében kidolgozott következő program tartalmazná a bankadó csökkentését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.