Úgy vélem, Mayer helyesen döntött, és biztos vagyok benne, hogy lesznek menedzserek, akik idővel felmentést kapnak az intézkedés hatálya alól. Korábban azonban, amíg az otthonról dolgozás „joga” mindenkit megilletett, a felmérések szerint a Yahoo!-nál nem dolgoztak elegen – akár otthonról, akár érdekesebb helyekről –, és ez komoly problémává vált.
Mayer döntése az alkalmazottak hatékonyabb munkavégzését célozza, de emellett – és még inkább – a vállalati kultúra megváltoztatásaként is értelmezhető. Az otthonról dolgozó munkatársak összességével szemben egy munkahely előnye abban rejlik, hogy az emberek jobban teljesítenek egy közös kultúrában, ahol élvezhetik az inspiráló kapcsolatok előnyeit. Úgy vélem, Mayer sem csupán azért rendelte vissza az alkalmazottakat a munkahelyükre, mert néhányan nem dolgoztak, hanem azért, mert túl sokan voltak, akik dolgoztak ugyan, de nem működtek együtt egymással.
Tagadhatatlan persze, hogy ellentmondásosnak tűnik, amikor egy online vállalat követeli dolgozóitól, hogy fizikailag is jelen legyenek a cég irodáiban. De az ágazatban a pénz és a tehetség nagy része is az USA egy kis részére koncentrálódik, San Francicso és a San Jose között. A Yahoo! éttermében és a start-upokat támogató Plug & Play folyosóin is a közelség számít. Aki jelen van, közvetlen kapcsolatba kerülhet a többi kreatív elmével. Az emberi kapcsolatok előnyeit aknázzák ki a sales szakemberek, amikor levélírás helyett inkább felhívják az ügyfeleket, és a személyes találkozók szervezőit segítő Meetup is, amelynek igazgatósági tagja vagyok, és amely úgy változtat az üzleti életen, ahogy a Twitter vagy a Facebook csak elvétve képes.
Az otthoni munkavégzés pártján állók természetesen nem csupán az utazással eltöltött időre és az utazásra elköltött pénzre, de a meetingek nagy számára – a túl sok vállalati kultúrára – is hivatkoznak, valamint arra, hogy a folyamatos kommunikáció inkább zavarja őket, semmint hogy elősegítené a munkát. Érdekes módon ezt legutóbb a WPP Phuketben, Thaiföldön rendezett összejövetelén hallottam, ahol a cég dolgozói sok ezer mérföld repülés után azért gyűltek össze, hogy személyesen is találkozzanak, hogy megosszák egymással gondolataikat és megerősítsék munkakapcsolataikat.
Kétségtelen: az online munka számos helyzetben értelmes választás. Amikor azonban egy rosszul működő vállalati kultúrát próbálunk megjavítani, akkor szükség van az emberi kapcsolatokra, a kreatív eszmecserékre, amelyek elsősorban a fizikai munkahelyekre jellemzők. Végső soron a jó menedzserek döntik el, hogy ki hol dolgozzon, ahogy rajtuk múlik az is, hogy a meetingek rövidek és hasznosak legyenek. A vezetőkre végül is éppen azért van szükség, hogy döntsenek és ítéljenek – máskülönben a számítógépek és az internet nem csupán az otthoni munkavégzést tenné lehetővé, de azt is, hogy egy szoftvernek számoljunk be, nem pedig a főnökünknek.
Független befektetőként, akinek nincs valódi állása, nincs olyan munkahelyem sem, ahova nap mint nap bejárnék. De hiányzik az emberek társasága – még akkor is, ha nem szükségképpen velem dolgoznak. A Meetupnál szerencsére van egy asztalom, ahol helyet foglalhatok a cég nagyjából 90 munkatársa között. Sokat utazom, de amikor „otthon vagyok” New York Cityben, akkor ennél az asztalnál dolgozom. Nem kell bejárnom a céges meetingekre, de jó érzéssel tölt el, ha serényen dolgozó emberek vesznek körül. Bármivel foglalkozunk, megmaradunk társadalmi lénynek.
Copyright: Project Syndicate, 2013.
www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.