Sok mindenben fején találta a szöget Schillinger Attila az e rovatban április 16-án megjelent, „Törvénnyel a startupokért” című írásában, a cikk végkövetkeztetésével azonban érdemes vitába szállni. Schillinger olyan startup törvény szükségessége mellett érvel, ami segítene megelőzni a magyar mérnökök, matematikusok, fejlesztők, tudósok kivándorlását, és ezáltal a gazdaság húzóerejét jelentő startupok (fiatal, dinamikusan növekedő vállalkozások) erősödését segítené Magyarországon. A hazai startupok erősítése kétségkívül üdvözlendő cél, ám az agyelszívás megakadályozására összpontosító törvény véleményem szerint inkább ártana, mint használna e nemes célnak.
A hazai startup-világ felvirágoztatása szempontjából nem hogy nem baj, hanem kifejezetten jó, ha a magyar tehetségek kihasználják a széles világ adta lehetőségeket. Az összképet tekintve mindenki jobban jár, ha az ambiciózus cégépítők érdekeiket és megérzéseiket követve a földgolyó azon részén próbálnak szerencsét, amelyiket vállalkozásuk sikere szempontjából a legígéretesebbnek ítélik. Ez egyrészt azért van így, mert a startupokat jellemzően felvonultató iparágakban (IT, biotech, energia, nanotech) kizárólag globális piacok léteznek, a piaci siker érdekében ott kell lenni, ahol a globális piac logikája megkívánja. Másrészt pedig azért, mert a világ vezető startup ökoszisztémáit megjárt vállalkozók tudják hazahozni azt a tudást és tapasztalatot, amire a hazai startup szcéna megtermékenyítéséhez és professzionalizálódásához szükség van. Ez utóbbi tekintetben Józsa Szabolcs nemrégiben a középkori céhlegényekhez hasonlította a különböző külföldi vállalkozásgyorsító programokat megjárt magyar vállalkozókat, akik az adott szektor aktuális csúcsbölcsességeit és legjobb gyakorlatait hozzák haza.
Vagyis több lesz a sikeres magyar startup, ha nem próbáljuk meg marasztalni a hazai mérnököket, matematikusokat, fejlesztőket, tudósokat. Feltéve persze, hogy a külföldön építkező vagy gyorsuló magyar cégek által felszedett tudás és tapasztalat így vagy úgy végső soron visszakerül az országba. Ez utóbbi történhet úgy, hogy az alapítók az egyes vállalkozásaik után/között/alatt visszatérnek (föl-földobott kő, újra meg újra), vagy úgy, hogy a külföldön boldoguló startup cégek itthon is hagynak/növesztenek egy lábat. Hogy ezek nem csak elméleti szcenáriók, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a közismert nagy magyar startup sikerek többségükben éppen ezeket a mintákat követik. A Prezi, a Ustream és a LogMeIn elsősorban amerikai cégekké váltak ugyan, de munkatársaik döntő többsége Magyarországon dolgozik, adózik, költi a pénzét és adja át tapasztalatait a környezetének. Ez magukra az alapítókra is igaz, akik még ha nem is mindnyájan élnek itthon, folyamatosan segítik mentorként, előadóként, befektetőként a magyar induló vállalkozásokat. Velük együtt említhetjük azokat az egy egységgel talán kevésbé közismert magyar startup-szupersztárokat, mint (a teljesség igénye nélkül) Szőke Márton, Kádas Péter, Záboji Péter, Hild Imre és Károlyi Antal, akik külföldre szakadtak, jelentős sikereket értek el, aztán hazatértek, és azóta fáradhatatlanul szifonozzák a tudást a hazai startup közösségbe.
Amire szükség van, az nem a külföldi agyelszívás elleni harc, hanem a startupok szempontjából releváns hazai környezet lehető legvonzóbbá tétele. Ez egyszerre szolgálja az eddigiekben taglalt célt, hogy a globális piacon sikeres magyar vállalkozások alapítói legalább is egy lábbal a haza földjén akarjanak állni, és egy másik célt, amiről eddig még nem volt szó: hogy jöjjenek hozzánk, és telepedjenek le nálunk külföldi startupperek, mérnökök, matematikusok, fejlesztők, tudósok – méghozzá a legjobbak közülük! Legyenek egyre többen, akik nem azért laknak Budapesten/Magyarországon, mert magyarok a felmenőik, hanem azért, mert úgy érzik, ez az a hely, ahol érdemes megvalósítani álmaikat: elkészíteni műveiket, felépíteni cégeiket, elvégezni tudományos kutatásaikat.
Budapest több szempontból is kiemelkedően vonzó, élénk és élhető városi közeg, ám ahhoz, hogy a világ startup-fővárosaival versenyezni tudjon a tehetségek idevonzásában, további feltételeknek is teljesülniük kell. Ilyen például a megfelelő angol nyelvtudással és a startupok által keresett készségekkel és hozzáállással rendelkező munkaerő kritikus tömege, valamint a tágabb – jogi, szabályozási és emberi – környezet befogadó jellege. Emellett – igaza van Schillingernek – az okosan kitalált, piactorzító hatásoktól mentes állami programok és szabályozás is nagyban tudja növelni egy ország vonzerejét a globálisan gondolkodó üzleti szereplők szemében, s e téren is van hova javulni. Ami biztató, hogy mind a készségek, hozzáállás és nyelvtudás terén, mind a hatékony állami szerepvállalás terén sokkal gyorsabban lehet sikereket elérni, mint az első látásra lehetségesnek tűnik. A gazdasági növekedésre, a munkahelyteremtésre és a helyi lakosság életminőségére egyaránt számottevően pozitívan ható startup-szcéna támogatása, külöböző készség- és személeletformáló programokon, eseményeken keresztüli felpezsdítése közös felelőssége a hazai üzleti, állami és civil szférának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.