Pontosan 40 éve, 1973. április 3-án Martin Cooper, a Motorola kommunikációs rendszerek üzletágának akkori vezetője egy New York-i utcáról felhívta a versenytárs Bell Labsnél dolgozó kollégáját. Cooper telefonja közel egy kilogrammot nyomott, mindössze 30 perces beszélgetési időt kínált, és ráadásul majdnem 4000 dollárba került. Hívásával megkezdődött a mobiltelefónia korszaka.
A mobilkommunikáció az elmúlt 40 év alatt hosszú utat tett meg, és még csak most kezdjük felfedezni a technológiában rejlő igazi lehetőségeket. A tavalyi év egyik legfőbb, a mindennapokban is jól érzékelhető jelensége volt az okostelefonok és táblagépek széleskörű elterjedése. Ez alapvetően befolyásolta a munkahelyi eszközhasználatot, a munkavégzés helyét és módját, illetve a mobilhálózatok adatforgalmát. A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2012 és 2017 között a globális mobil adatforgalom 13-szorosára nő és négy év múlva a világszintű mobil adatforgalom több mint 90 százalékát a hordozható eszközök adják majd.
Magyarországon is egyre több üzleti célú, mobileszközökre optimalizált alkalmazás érhető el. A felhasználók minden eddiginél nagyobb számban viszik magukkal mobilkészülékeiket a munkahelyükre, és egyre többször használják ezeket a mindennapi munkájuk során is. Ez a trend a BYOD, azaz, „Használd saját eszközöd (Bring Your Own Device)”, amely az internetgeneráció munkaerőpiacra történő belépésével még tovább erősödik.
Cooper telefonhívását követően 17 év telt el az első magyarországi mobilhálózat 1990-es indulásáig. Azóta jelentősen felgyorsultak az események. Mire az első érintőképernyős okostelefonok megjelentek, a mobiltelefon az egykori rádió adó-vevőből a digitális élet központi, nélkülözhetetlen eleme lett, lefedve többek között a személyes és az üzleti kommunikáció, a zenés és a mozgóképes szórakoztatás, a közösségi hálózatok, a vásárlás és a fizetés, a banki ügyintézés és a navigáció területét.
Az innováció azonban nem csak a mobileszközök terén mutatkozott meg: az ezek működését biztosító cella- és Wi-Fi hálózatok is óriási változásokon mentek keresztül. Ezen fejlesztéseknek köszönhetően a korábban kizárólag hangátvitelre használt telefonok ma már helyfüggő szolgáltatások, GPS alkalmazások, és olyan digitális multimédiás tartalmak kezelésére váltak képessé, mint a streaming videó. A mai 4G rendszerek és Wi-Fi kapcsolatok az ultraszélessávú hozzáférés, az IP-telefonos (internet alapú) szolgáltatások, a nagy felbontású videók, valamint felhőalapú alkalmazások irányába is utat nyitnak.
Az elmúlt évtizedekben az iparági szereplők fejlesztései és az egyre intelligensebbé váló hálózatok határozták meg a mobil szolgáltatások fejlődési irányát. A mobilkommunikáció következő 40 évét minden valószínűség szerint a mobilkapcsolatok ugrásszerű növekedése jellemzi majd. A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2017-re közel 2 milliárd mobil kapcsolat származik majd a gépek, eszközök közötti M2M (machine-to-machine) kommunikációból.
Az újítások következő hulláma az Internet of Everything, azaz a „Minden a hálón” világba repít el bennünket, ahol az embereket, a folyamatokat, az adatokat és a dolgokat minden korábbinál értékesebb és relevánsabb hálózati kapcsolatok fogják egymáshoz kötni.
A tovább „okosodó” és egyre inkább specializált rendeltetésű hálózati eszközök méretének és árának csökkenése tovább folytatódik, így az emberek egymáshoz és az internethez is számtalan új módon kapcsolódhatnak majd. A jövő „mobiltelefonját” kétirányú videokapcsolat kialakítására alkalmas karóraként, apró, hangvezérléses kitűzőként, vagy virtuális világot megjelenítő lencsékkel felszerelt szemüvegként is elképzelhetjük.
Ezzel párhuzamosan egyre terjed a fizikai eszközök, mérőberendezések, érzékelők közötti kommunikáció is. Az internethez kapcsolódó eszközök nemcsak tovább fejlődnek, hanem egyre inkább helyfüggők és intelligensebbek lesznek, és egyre több és jobb adatot tudnak begyűjteni. A részletes adatok automatizált feldolgozása, elemzése pedig gyorsabb és jobb döntések meghozatalát teszi majd lehetővé. A jövőben a gépjárműbe szerelt, az időjáráselőrejelzési alkalmazáshoz csatlakoztatott kamera képes lesz „tudomást” szerezni az esős útviszonyokról, kifinomult érzékelők és lézersugarak használatával pedig előrejelezni az ütközés veszélyét, és még annak megtörténte előtt riasztani a vezetőt vagy akár le is fékezni a járművet.
A „Minden a hálón” világot az intelligens hálózat fogja össze. Ez képezi azt az alapot, amelyben a kül- és beltéri helyfüggő szolgáltatások, a felhőalapú számítástechnika és az egyéb mobil alkalmazások megvalósulhatnak.
2010-ben a BBC-nek adott interjújában Martin Cooper elmondta, hogy négy évtizeddel ezelőtt még elképzelni sem tudta volna a mai közösségi hálókat és mobil alkalmazásokat. Hozzátette, hogy a jövő mobiltelefonja talán nem lesz más, mint az emberi testbe ültetett aprócska chip. Nem kizárt, hogy maga a mobiltelefon az elkövetkezendő negyven évben túlhaladottá válik, az viszont biztos, hogy a mobil- és a Wi-Fi kapcsolatok minden eddiginél fontosabbak lesznek. A holnap elkezdődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.