Valamiért nem lepődtem meg, amikor kiderült, hogy az NMHH nem adott engedélyt az Osztrák Posta itteni leányvállalatának a könnyű címzett levelek magyarországi piacára való belépésre. Ez egyértelmű politikai üzenet, amit mindenki ért Brüsszeltől Bécsen át egészen Budapestig.
„Magyarország számára a Posta nemzeti érték. Nemzeti érdek, hogy a jövőben is az maradjon. A Fidesz arra kéri a Kormányt, hogy a hazai és uniós jogszabályokkal összhangban a rendelkezésére álló minden eszközzel segítse a Magyar Postát, hogy az a piacnyitás után is megőrizhesse stratégiai szerepét” – hangzott el tavaly októberben, három hónappal a kötelező piacnyitás előtt. Már ebből lehetett sejteni, hogy senki sem várja tárt karokkal a versenytársakat.
A választott módszer keménysége azonban váratlan volt. A minden eszköz most azt jelentette, hogy az osztrákokat öt hónapig hitegették, többször felszólították hiánypótlásra, majd szőrszálhasogató módon, találomra kiválasztott hibákra hivatkozva nem adták meg az engedélyt. Nálunk így működik a postai liberalizáció.
Az elutasítás fő indoka szerint az Osztrák Posta számviteli eljárása nem kellően áttekinthető. Gondolom, a Magyar Postáé olyan világos, hogy ha ők szeretnének belépni az osztrák piacra, akkor azonnal megkapnák az engedélyt. Az Osztrák Posta persze ettől a döntéstől nem fog becsődölni, hiszen a magyar piac számára csak morzsa lett volna. Kérdés, hogy mennyire lesz ez nekik fontos probléma, megéri-e évekig pereskedni, vagy megelégszenek azzal, hogy Lengyelországban, Bulgáriában, Romániában és Szlovákiában nyugodtan dolgozhatnak.
A januártól élő postai liberalizációtól elvileg azt várhatták az üzleti ügyfelek, hogy a leveleket gyorsabban és olcsóbban juttatják el a szolgáltatók a megadott címre. Most még egy ideig marad a lassabb és drágább verzió, ami viszont aligha nemzeti érdek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.