BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Semmi sem tántoríthatja el a Gazpromot

A Déli Áramlat megépítése a mostaninál nem is lehetne időszerűbb - írja a Gazprom szóvivője.
2013.04.04., csütörtök 05:00

A jövőbe történő befektetés nélkül egyetlen ország gazdasága sem tud növekedni. Az Európa-szerte látható visszafogott növekedéssel szembesülve az európai döntéshozók főleg a halogatás stratégiáját választják.

Az energia infrastruktúrába történő okos beruházás, mint amilyen a Déli Áramlat csővezeték megépítése, egyértelműen egy ebből kivezető lépés, különösen ha figyelembe vesszük számtalan előnyét, amely az európai gazdaság és a fogyasztók javát szolgálja.
Hadd elevenítsek fel néhány alapigazságot. Minden gazdasági tevékenység gerincét az energia adja, és minden szakértő egyetért abban, hogy Európának sürgősen szüksége lenne infrastruktúrájának fejlesztésére, ha tényleg növelni akarja készleteit és javítani a piacok közötti kapcsolatokat.

A számos energiaforrás közül továbbra is a gáz a legésszerűbb kompromisszum a költséghatékonyság és a környezetvédelem között. Azonban valami nincs rendben Európa energiapolitikájával, ha a megújuló energiaforrásokra költött nagyvonalú támogatások ellenére a szén újabb fénykorát élheti. Ennek eredményeképpen pedig nincs olyan épeszű üzletember, aki akár egy fillért is befektetne a tiszta és hatékony gáztüzelésű erőművek fejlesztésébe Magyarországon.

Érthető módon, Budapesttől Berlinig az ellátásbiztonság lett az egyik legfontosabb vitatéma. Hogyan lehet biztosítani a földgázhoz való biztonságos, megbízható és olcsó hozzáférést? Európa mindig is a legfontosabb piac volt a Gazprom számára. Rendkívül fontosnak tartjuk a Közép- és Délkelet-Európa országaival fenntartott szoros együttműködés fejlesztését és mélyítését. Ennek szellemében indítottuk el tavaly decemberben páneurópai projektünket, a Déli Áramlat csővezetéket. Az olasz ENI, a német Wintershall és a francia EDF energetikai cégek közreműködésével megépítünk 2380 kilométer gázvezetéket, ami Oroszországból indulva, a Fekete-tengeren keresztül Bulgárián át, a helyi partnereknek köszönhetően Közép- és Délkelet Európát átszelve érkezik Szerbián és Magyarországon át a szlovén-olasz határhoz.

A Déli Áramlat Európa számára biztosított előnyeihez nem fér kétség. A csővezeték megépülése növeli Magyarország és Európa ellátásbiztonságát azáltal, hogy diverzifikálja az útvonalat, mely összeköti az európai fogyasztókat a világ legnagyobb oroszországi készleteivel. Ez garantálhatja a gázszállítás folyamatosságát olyan esetekben is, amikor természeti vagy technikai katasztrófák, esetleg politikai instabilitás hatására nehézkessé válik egy útvonal használata, mint ahogy ezt Ukrajna esetében is láthattuk az elmúlt években.

Az egyes kormányok nagy lélegzetvételű projektek segítségével próbálják visszaszorítani a válságot. A Déli Áramlat ezekhez hasonlóan egy olyan léptékű beruházást jelent minden résztvevő ország, így Magyarország számára is, amely gazdaságfejlesztő és ösztönző hatást fog gyakorolni. A csővezeték fizikailag kapcsolja majd össze Közép- és Kelet-Európa azon országait, amelyek között korábban nem volt összeköttetés. Emellett növelni fogja szállítási kapacitásaikat, komoly bevételt, ezzel pedig gazdasági növekedést, munkahelyteremtést, növekvő szaktudást eredményezve.

Magyarországon partnerünkkel, a Magyar Villamos Művekkel (MVM) bizakodóan várjuk a Hercegszántó és Tornyiszentmiklós között húzódó, 229 km hosszúságú csővezeték és kompresszorállomás építésének kezdetét. A 2015-ben kezdődő építkezés megvalósíthatósági tanulmánya alapján a Déli Áramlathoz kapcsolódó munkálatok több mint fél milliárd euró befektetést és 1500 új munkahelyet jelentenek Magyarország számára.

A Déli Áramlat megépítése a mostaninál nem is lehetne időszerűbb. A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a következő évek során a földgáz egyre fontosabb szerepet fog játszani a globális energiamixben, míg Európa éves termelése várhatóan élesen csökken majd. A csővezeték nemcsak a gáz iránti növekvő igényt fogja kielégíteni, hanem az építkezésnek köszönhetően számos piaci szereplőt von majd be, ezzel serkentve a gazdaságot.

Tévedés ne essék, a megújuló energiaforrások egyedül képtelenek lennének kielégíteni Európa növekvő energiaigényét – a földgázra mindig szüksége lesz a kontinens háztartásainak és iparának, amikor nem süt a nap vagy nem fúj a szél. Úgy gondolom, hogy a földgáz a legjobb választás Európa számára, már csak azért is, mert a megújuló energiaforrásokkal és technológiákkal együtt kiválóan kiegészítik egymást. A Déli Áramlat megépítése is ezt az utat támogatja.

Az építkezés kezdetével bízunk Európa támogatásában és az egyenlő eljárás elvében. A többi csővezeték-projekttel ellentétben a Gazprom nem igényel hozzájárulást az európai adófizetők pénzéből. Azt szeretnénk azonban, hogy a beruházás Brüsszelben és az egész EU-ban egységes szabályok alapján és elbírálásban részesüljön annak érdekében, hogy ez a kulcsfontosságú, több milliárd eurós projekt megvalósulhasson, és ne hátráltassák fölösleges adminisztrációs, néha diszkriminatív intézkedések. Ugyanakkor ezek sem bizonytalanítják el a Gazpromot a Déli Áramlat megépítésében, amely az európai és az egyes nemzetek jogszabályait betartva, a legmagasabb környezetvédelmi előírásoknak megfelelően valósul majd meg. A Déli Áramlat közismerten egy technikailag és logisztikailag is sok kihívást rejtő projekt, kereskedelmi szempontból azonban a csővezeték megvalósulása mind a Gazprom, mind a magyar partnerek, piaci szereplők és háztartások számára komoly potenciállal bíró lehetőség.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.