Az Európai Unió tagállamai közül jelenleg 20 áll túlzottdeficit-eljárás alatt; 16 ország 2009 óta, 2 tagállam 2010-ben, egy pedig 2008-ban került a „szégyenpadra”. Magyarország eljárás alá vonásáról az Európai Tanács 2004. július 5-én döntött, miután a 2003. évi közel 6 százalékos GDP-arányos hiány után is 3 százalék feletti deficitet valószínűsített. Nem tévedtek. A pontos deficitszámok eltalálásához persze nem a brüsszeli üveggömb adta a legjobb tippeket – igaz, amíg a hiány a maastrichti küszöb kétszereséhez vagy éppen háromszorosához járt közel, néhány tized százalékpontnak nem volt különösebb jelentősége.
Most azonban változott a helyzet. 2012-ben 2,0 százalékos volt a hiány, ez pedig 0,4 százalékponttal alacsonyabb, mint amit az Európai Bizottság legfrissebb, február végén közzétett prognózisában valószínűsített. 2013-ra 3,4 százalékos hiányt jósolnak, a 3 százalék tehát már „hibahatáron” belül van. A bizottság és a tanács nyilván továbbra is hivatkozik majd arra, amit az elemzők sem győznek hangsúlyozni: Matolcsy György unortodox intézkedései – amelyek az Európában párját ritkító eredményt bebiztosították – éppenséggel annak a növekedésnek az alapjait rendítették meg, amelyre a költségvetés és az államadósság „hosszú távon” fenntartható pályájához szükség lenne.
Ha azonban tavasszal erre hivatkozva nem szüntetné meg az Európai Tanács a Magyarország ellen folyó eljárást, az rendkívül sportszerűtlen lépés lenne. A „hosszú távú” fenntarthatóság és az „unortodoxia” ugyanis aligha tekinthető érvnek abban az Európai Unióban, amely ben a hosszabb távon biztonságot nyújtó bankunió még nem jött létre, amely az idén biztosan kap még néhány, a ciprusihoz hasonló mélyütést, és amelyben pár napja éppen az éltanuló vetette fel az eddigi legunortodoxabb ötletet, a bankbetétek egyszeri megsarcolását. Ha addig sem az MNB, sem az NGM nem ront el semmit, tavasszal meg kell szűnnie az eljárásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.