Nem sok meglepő dolgot tartalmazott az a felmérés, amelyet a Budapest Bank anyavállalata készített a kis- és középvállalkozások beruházási hajlandóságáról, ám egy-két figyelemre méltó tény azért csak kiviláglik a magyar kkv-k válaszaiból. Az egyik legfontosabb, hogy a hazai cégeknek a kiszámíthatatlan gazdasági környezet okozta idegessége nemhogy csökkenne, de még erősödik is: míg tavaly „csak” a felük vélekedett úgy, hogy ez a legfőbb oka a beruházási hajlandósága alacsony szintjének, most már 56 százalék látja így.
A beruházási kedv hiánya pedig egyre mélyebb nyomot hagy a versenyképességen is: a megkérdezett cégek negyede hagyott ki üzleti lehetőséget tavaly az elhalasztott beruházásai miatt, ami a felmérés készítőinek számításai szerint több mint 400 milliárd forintos bevételkiesést okozott. Az eszközök elhasználódása emellett szintén nyomós beruházási indok: vagyis sok cég csak azért költ pénzt, mert már elkerülhetetlenné vált az elavult, elhasználódott gépek cseréje. Ráadásul mindezt úgy sikerült elérni, hogy az érintettek egyre kevésbé látják akadálynak a pénzügyi szolgáltatói források hiányát, vagyis csökken „a bankok nem adnak hitelt” érv gyakorisága.
Az is kiderült viszont, hogy egyre szélesebb az a vállalkozói réteg is Magyarországon, amely már biztatónak látja saját jövőjét, az optimisták ugyan még kisebbségben vannak, számuk azonban nő. Jó jelnek tekinthető az is, hogy kapacitásbővítését célzó beruházást a magyar kkv-k csaknem harmada tervez, és nagyjából ugyanekkora arányban létszámot is fejlesztenének a cégek.
Jó lenne viszont, ha a következő évi felmérésben tovább emelkedhetne a növekedést célzó beruházást tervező – és meg is valósító – kisvállalatok aránya: az ehhez szükséges bizalom erősítése viszont nagyon nehéz lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.