Történelmi mélypontra került tegnap az euróövezeti alapkamat. Igen, pont oda, ahol az európai gazdaság jelenleg tartózkodik. Érthető, hogy a Mario Draghi vezette Európai Központi Bank lépésén igazából nem is lepődött meg senki: rég hallhattunk ennyi pesszimista nyilatkozatot Brüsszelből és Frankfurtból, mint az elmúlt hetekben.
Pedig minden olyan szépnek tűnt: látszólag sikerült eloltani a görög tüzet, nem ment csődbe Spanyolország, az olaszoknak sikerült (Berlusconi nélkül) kormányt alakítaniuk, és még a végtelen hosszúra nyúlt tél is véget ért. Kár, hogy mindebből az egyetlen pozitív fejleményként a hó elolvadását könyvelhetjük el, azon túl csak kockázatok maradtak és a reménytelen pangás. És persze annak beismerése, hogy az eddigi, a fiskális szigort és a megszorításokat szinte egyedüliként elfogadó politika nem hozta meg a várt eredményt: a konszolidációt nem sikerült elhoznia, a növekedést viszont jó időre ellehetetlenítette. Fordulópont volt José Manuel Barroso európai bizottsági elnök egy héttel ezelőtti nyilatkozata, amelyben azt fejtegette, a megszorító politika elérte a határait.
Draghi ehhez nem találta fel a spanyolviaszt, különösen, hogy a fellendülés elősegítésének fontosságát lassan egy éve szajkózza minden magára valamit is adó európai politikus. Kár, hogy a gazdaság egyik szereplője sem figyel oda rájuk: a fogyasztók csak nem akarják növelni a fogyasztásukat, a gyártók a termelésüket, hitelt felvenni így felesleges is, nem mintha mernének, a bankok pedig nehezen mondhatják magukról azt, hogy ilyen helyzetben meg tudtak erősödni a 2008-as sokk után. Legfeljebb annyi változott most, hogy a recesszió ördögi spiráljából való kiutat most már az EKB is Szent Grálként fogja keresni. Félő azonban, ahogy a brüsszeli kőrengetegben nem sikerült rálelnie a több tízezer eurokratának, úgy a frankfurti felhőkarcolók között sem találják majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.