„Egészséges szerkezetű” magyar növekedésről beszélt tegnap egy fórumon Matolcsy György jegybankelnök, aki mellesleg a fenntartható jelzőt is használta a bővülés jellemzésére. Érvelésében nemzetgazdasági miniszterként sokat emlegetett fő célja, az államadósság elleni harc motívuma is felbukkant, mondván a bővülés „nem hitelből, nem eladósodásból, nem fenntarthatatlan makrogazdasági pályából” fakad.
Nem hát, sokkal inkább uniós forrásokból. Ezt mutatja az építőipar régen várt bővülését megerősítő, ugyancsak tegnap publikált KSH-adat is. Ebből az derül ki, hogy a növekedés fő motorjai a hazai gazdaság talán legmélyebb gödörbe süllyedt ágazatában az állam és az önkormányzatok által kezdeményezett beruházások. Ezekre nyilván szükség van, elég csak a kátyúktól hemzsegő utakra, a lassan kiépülő csatornahálózatra vagy a kőművest negyven éve nem látott vasútállomásokra gondolni. Arról nem is szólva, hogy az EU-források amúgy elvesznének, a 2013-ig leköthető pénzek felhasználása pedig nyilvánvalóan most érkezett látványos finisébe.
Egészségesnek azért mégis túlzás lenne a hazai növekedést nevezni. A magánvállalkozások fejlődését – legyen szó kkv-król vagy nagyobb cégekről – a fogyasztás nem szűnő visszaesése, a magas adóteher fogja vissza, az exportőrök teljesítményét az európai gazdaság gyengélkedése befolyásolja negatívan. Az állam segítheti a fellendülést – és ebben a jegybank is aktív szerepet játszhat –, ám a Matolcsy által is emlegetett „fenntartható” növekedéshez ez nyilvánvalóan kevés.
Addig csak a statisztikák mutatnak majd szépen, az építőiparban pont úgy, mint a foglalkoztatás esetében. Ahogy a közmunkások szépítik ugyan a számokat, ám nem járulnak hozzá a háztartási fogyasztás növekedéséhez, úgy a méregdrága állami fejlesztések növelik ugyan az építőipar teljesítményét, ám nem fogják újra beindítani az évek óta pangó ingatlanpiacot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.