Az ötlet jó, a szándék is az, ráadásul egybeesik az energiafelhasználók és a kormány céljaival is. Már csak életképesnek kell lennie. A Nemzeti Energiahatékonysági Alapról van szó, amely abban különbözne az eddigi energiatakarékossági és -hatékonysági megoldásoktól, hogy szerény lenne benne az állami támogatás, a hangsúlyt inkább az alacsony kamatú bankhitelekre helyeznék. Az alapért a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) lobbizik. Az intézet egyik érve az, hogy a felvázolt konstrukcióval az eddiginél több lakást, családi házat (persze mást is) lehet majd felújítani. Éppen olyan időkben, amikor egyre többen döbbennek rá, hogy még sokáig nem vesznek új lakást.
A bankoknak azért érhetné meg alacsony kamatot adniuk, mert látnák, hogy a korszerűsítésnek köszönhetően csökken a hiteligénylő rezsije, az így keletkező megtakarításából pedig vissza lehet majd fizetni a hitelt. Kérdés, a bankok a rezsin való spórolást nem tekintik-e túl sovány garanciának arra, hogy valóban viszontlátják pénzüket. Ha nem, ettől már rögtön engednek a kamatból is? Amúgy is húzzák a szájukat a csip-csup, ötmillió forint alatti lakossági hitelek miatt. Mi lesz itt, ha majd tényleg évi 100 ezer háztartás ront be hozzájuk kedvezményes hitelért – ahogyan a MEHI reméli –, energiaszámlájuk majdani csökkenést ígérő számításaikat lobogtatva?
Mégis, ez lenne a jobbik eset. Mert van egy másik feltétele is az alap elindításának. Ez pedig a konstrukciónak az államtól származó támogatási része. Ha az állami akarat megvan, akkor rendben, akkor – karbonforintból vagy máshonnan, de – meglesz a megcélzott, évi 12 milliárd forint. Ám, ha az állam nem vevő az ötletre, vagy ha azt a pár karbonforintot kinézte már más, a MEHI-nél nagyobb lobbierejű szervezet is, akkor álom marad az alap.
Igaz, támogatások még vannak. Vagy majd az újít fel, akinek pénze is van rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.