BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi jöhet az arany tündöklése és bukása után?

Sokszor hallhattuk az utóbbi hetekben azt a sajtó képviselőitől, hogy az erős dollár, a ciprusi aranytartalékok értékesítése vagy éppen a kínai gazdaság lassulása okozta/okozhatta az arany jelentős leértékelődését. Arról viszont, hogy mit hozhat a következő pár hónap, hogy merre veheti az irányt az árfolyam, már kevesebb szó esik.
2013.05.27., hétfő 05:00

Pár hónappal ezelőtt arra figyelmezettük az olvasókat, hogy járjanak el fokozott óvatossággal az arany piacán, az akkori körülmények ugyanis korrekciót vetítettek előre. Akkor 1650 dollár közelében járt a nemesfém unciánkénti árfolyama. Most 1375 dollár. Valószínűleg sokan felteszik a kérdést: ennyi volt csupán az arany tündöklése?

Az igazat megvallva: igen. A korrekcióig ritkán volt olyan kereskedési nap, hogy ne emelkedett volna az arany árfolyama. A görög csődtől való félelem, a kiugróan magas spanyol munkanélküliség, a fék nélküli pénznyomtatás mind egy irányba mutattak: aranyat kell venni. Aztán a félsz lassan eltűnt a piacról, az indexek új csúcsokra futottak, a dollár éves maximumát ütötte a napokban, míg az infláció emelkedése pedig szinte mindenütt megtorpant vagy visszafordult.

A jelenlegi alacsony kamatlábak mellett extra hozamot várnak el a piaci szereplők, és ezért többletkockázatot is hajlandóak felvállalni. A kérdés az, hogy meddig és milyen áron? Az elmúlt időben nem a jó vállalati eredmények és azok magas osztalékhozama hajtotta fel az részvényárfolyamokat, hanem a jegybankok által biztosított végtelen pénz. A Fed a napokban tette közzé legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amely szerint az amerikai jegybankárok körében már nem teljes az egyetértés abban, hogy a jelenlegi eszközvásárlási programot fenn kell-e tartani, illetve ha tovább folytatják a monetáris lazítást, akkor mekkora költségvetéssel tegyék. A végső döntést júniusban hozhatják meg. A kérdés az, mennyire reális a monetáris lazítás leállítása. Nagy valószínűséggel semennyire.

A legtöbb ország ugyanis továbbra is fuldoklik az államadósságban, és nem képes a költségvetési deficitet érdemben leszorítani. Ahhoz, hogy ebből a csapdából ki tudjanak kerülni, egy lehetőségük van: az infláció. A pénzromlás mesterséges szinten tartásával könnyedén erodálhatóvá válik az államadósság, és újra bővülő pályára állhatna a gazdaság. Azonban ehhez nem szabad leállítani a jelenlegi programot, mi több, Bernanke csapatának emelnie kell a tétet.

Érdemes rámutatni ugyanakkor az elmúlt hetek egy érdekes piaci anomáliájára. A fizikai arany iránti kereslet az első negyedévben bővült, döntően Indiának köszönhetően, amelynek importja több mint 100 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. Ennek a keresletnek hamarosan le kell csapódnia a határidős árutőzsdén is, ugyanis ilyen szintű eltérést a piac minden esetben korrigálni szokott.

A bányatársaságok jelenleg 1000 dollár körüli fedezeti ponttal rendelkeznek, azaz ha ez alá esne az árfolyam, már veszteséges a működésük. Ha ehhez hozzávesszük a finomítási és szállítási költséget, beláthatjuk, hogy a szektor cégei kedvezőtlen helyzetben vannak. Számítanunk kell arra, hogy ha nem emelkedik a jegyzés, akkor saját kezükbe veszik a nemesfém árfolyamának alakítását. Ez jelentheti az alacsonyabb megtérüléssel rendelkező bányák bezárását, a kitermelési szint csökkentését, sőt, akár kartelezést is annak érdekében, hogy a vállalati profitabilitás a régi szintre emelkedhessen.

Egy fontos kérdés azonban így is válaszra vár. A mostani korrekció nem lassú lecsorgásból állt össze, hanem pár nap alatt, jelentős eséssel érte el jelenlegi szintjét az arany. Akkor, amikor a nemesfém közel nyolc százalékkal került lejjebb előző napi záró értékéhez képest, jogosan vetődhet fel: a tőzsdei szabályzat miért nem limitálja az emelkedés/esés szintjét az arany esetében? Makrogazdaságilag kiemelt nyersanyagról van szó, amelynek ilyen mértékű elmozdulással komoly problémákat okozhat. Érdemes lenne ezt kiemelten kezelnie a tőzsdének, máskülönben – a jelenlegi ingatag piaci körülmények között – a hasonló eseteknek beláthatatlan következményei lehetnek.

Tegyük fel újra a kérdést! Tényleg ennyi volt az arany tündöklése? Igen és nagy valószínűséggel mégsem. A folyamatos és irracionális mértékű emelkedésnek mindenképpen vége, hiszen a kockázatkerülés eltűnt a piacról, és már nincs olyan mértékben szükség az aranyra, mint két évvel ezelőtt. Abból a szemszögből azonban, hogy sokrétűen hasznosított termékről, és több esetben a jegybanki politika aktív eszközéről van szó, már nem mondható el ugyanez ezt el. Nincs ez másképp egy befektetési portfólió kialakításakor sem. A korrekció ellenére továbbra is van helye a fizikai aranynak egy befektetési portfólióban, hiszen a nemesfém az esés után is megtartotta fő jellemzőjét, a biztonságot.

Abban az esetben, ha az infláció az év második felében emelkedni tud, úgy újra magára találhat az arany piaca is, és a nagy pofonok után magához térhet a jegyzés. Kiemelkedő teljesítményre persze nem érdemes számítanunk. Ideális esetben az árfolyam elérheti az 1600 dolláros szintet év végére, éves összevetésben azonban még így is negatív lesz az arany teljesítménye.

A jelenlegi szintek leginkább a felhalmozásnak kedveznek a termék esetében, sem mint újabb eladásokra felkészülni. Érdemes tehát figyelni a piacra, ugyanis mind a határidős kereskedés, mind a fizikai arany esetében kedvező beszállási pontokhoz érkeztünk el az elmúlt időszakban.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.