A jegybanki hitelesség csökkenését sugallja a Világgazdaság 2013. május 6-án közölt jegyzete. A cikk állítása szerint a Monetáris Tanács külsős tagjai által 2012 augusztusában elindított lazítási ciklus korai volt, és ezáltal hitelességi és pénzügyi stabilitási kérdéseket vet fel.
Ezzel szemben azonban a magyar makrogazdaság főbb számaira tekintve egyértelműen kijelenthető: elvesztett lehetőség lett volna, ha az alapkamat tartósan magas szinten marad. Az igaz, hogy 2012 augusztusában volt némi bizonytalanság a folyamatokban, de a monetáris tanács úgy ítélte meg, hogy érdemes óvatos lépésekkel, kis kockázatot vállalva a monetáris lazítás irányába elmozdulni. A fokozatos, 25 bázispontos lépésköz alkalmazása lehetővé tette, hogy a jegybank folyamatosan értékelje a bejövő legfrissebb információkat, és azok alapján döntsön a ciklus folytatásáról, illetve esetleges megállításáról.
Az utóbbi fél évben mind a hazai, mind a nemzetközi környezet megváltozott: hazánkban tovább tágult a kibocsátási rés, a gyenge belső kereslet erős dezinflációs nyomást okoz. Ennek hatására, illetve a kormány intézkedéseinek köszönhetően a pénzromlás üteme több évtizedes mélypontra esett: márciusban csupán 2,2 százalékot tett ki az infláció, és várhatóan középtávon sem haladja meg a 3 százalékos célt, sőt némileg el is maradhat attól. Mindemellett a magyar pénzügyi szektor kiemelkedő mértékben stabil; mindez olyan időkben, amikor más európai uniós országok komoly bankválságokat élnek át. Az ország kockázati megítélése is számottevően javult, amihez hozzájárult, hogy a kamatcsökkentési ciklus megkezdése óta a világ összes vezető jegybankja élénkítő lépéseket jelentett be, érdemben növelve ezzel a globális kockázatvállalási hajlandóságot. A magyar állam adósságát alacsony kamatszinten, magas aukciós lefedettséggel sikerül finanszírozni, a legtöbb lejáraton historikus mélypontot értek el a hozamok. Fontos, hogy a szerző megállapításával szemben nem csak a rövid oldalon (a kamatcsökkentési várakozások mentén), hanem a hosszú lejáratokon is jelentős hozamcsökkenés történt, ami rámutat arra, hogy a magyar állampapírokat megvásárló befektetők nem látnak problémát a monetáris politika hitelességével kapcsolatban.
A jegybank természetesen az inflációs és reálgazdasági kilátások mellett továbbra is kiemelt figyelmet fordít az ország kockázati megítélésének alakulására, a döntéshozók pedig több ízben hangsúlyozták a körültekintő, óvatos monetáris politika melletti elkötelezettségüket. Mindez azt jelzi, hogy a jelenlegi lazítási ciklus az MNB elsődleges céljával konzisztens, így a reálgazdaság támogatása is előtérbe kerülhetett.
Az MNB fontosnak tartja, hogy az elemzők és szakmai újságírók legszélesebb köre első kézből kapjon információkat a legfontosabb, monetáris politikát is érintő kérdésekről. E cél elérése érdekében rendszeresek a szakmai találkozók, ahol szűkebb körű egyeztetésekre is lehetőség van. Az ezeken elhangzó, jelen válaszban is ismertetett információk az újságírók számára is fontosak lehetnek a teljes körű szakmai tájékoztatás ellátásához.
Palotai Dániel kritikája figyelemreméltó elemzés, de nem tér ki a cikkünk több lényegi kritikájára. Nem említi például, hogy a kamatcsökkentési ciklus kezdetének időzítése cikkünk szerint nem volt összhangban a jegybank kommunikációjával. Nem állítottuk, hogy csak a rövid oldalon csökkentek a kötvényhozamok. Tavaly augusztusban nem lehetett látni, hogy az infláció a középtávú időhorizonton a 3 százalékos célszintre süllyed. A lépés csak azért nem okozott komoly sokkot a forinteszközökben, mert a Fed és a BoJ agresszív monetáris élénkítése a kockázatos eszközök felé terelte/tereli a befektetőket. Szükség volt a kamatvágásokra, de a ciklus megindítása csak 2012 negyedik negyedévében lett volna összhangban az MNB céljával. Ha pedig az MNB valóban fontosnak tartaná, hogy „első kézből” kapjon információt a szakmai közösség, akkor nem szüntette volna meg a kamatdöntések utáni sajtótájékoztatókat. H. J.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.