Eljutottunk oda, hogy most már a banki árcédulákon is kezd látszani a jegybanki kamatcsökkentések jótékony hatása: az elmúlt időszak vágásai nyomán olcsóbb lett a forinthitelek többsége, ami elvben hozzájárulhat a hitelfelvételi kedv élénküléséhez. Más kérdés, hogy a jegybanki alapkamat és a bankközi kamatláb alakulása csak egy – bár igen fontos – tényező az árazás alakításakor, így az egyes hitelfajtáknál nem egyformán érvényesítik a csökkenő kamatkörnyezetből elvben származó előnyöket a pénzügyi szolgáltatók.
Az olcsóbb hitelek viszont leginkább akkor lehetnek hatásos fegyverek, ha eleve élénk a kereslet is: hiába ugyanis az évi 1-2 százalékponttal olcsóbb kölcsön, ha nem meri felvenni senki, illetve nincsen olyan reális hitelcélja, amire felvehetné. Márpedig a lakossági hitelpiacon pontosan ez a helyzet. A lakossági ügyfelek figyelmét jórészt leköti a régebbi adósságaik törlesztése, ha pedig ez nem is terheli őket, a saját maguk által is bizonytalannak ítélt kilátásaik miatt nagyon óvatosan mernek csak a külső (banki) finanszírozás eszközéhez nyúlni. Ezt a helyzetet jól illusztrálják a jegybanki számok is: eljutottunk oda, hogy 2013 első négy hónapjában a háztartások havi átlag nem egészen tízmilliárdnyi lakáshitelt vettek fel Magyarországon, ami ékes – egyben elég szomorú – bizonyítéka a gyanakvó hangulatnak.
A vállalatoknál ugyanakkor már sokkal egyértelműbb hatásai lehetnek a csökkenő kamatoknak: banki finanszírozás igénylésénél a cégek számára a legmeghatározóbb szempont az ár, így ha mérséklődik a hitelek ára, az feltétlenül növelheti a cselekvési kedvet. A legnagyobb keresletösztönző hatás persze akkor jelentkezhetne a céges hiteleknél is, ha a bővülő és jobb kínálat mellett a bizalom is visszatérne valahogy a piacra: ahhoz viszont nem csak az alacsonyabb kamatokon keresztül vezet az út.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.