Az alábbiakban egy látszólag pitiáner ügy kivesézése következik. Talán az eset jelentőségéhez képest túl részletesen. Lehet. De talán nem is pitiáner a történet. Egy miniszter szavahihetősége a tét. Van, ahol erre nagyon kényesek. Egy bizalom elvesztésének, vagy legalábbis megingása pillanatának lehettünk tanúi a héten.
A kérdés az, mennyit ér egy miniszter szava. Fontos-e, hogy kijelentése megfeleljen a valóságnak? Ha tévedett a nyilvánosság előtt, később jeleznie kell-e ezt, sőt, akár elnézést kérni attól, akiről-amiről állított valamit?
Ez az a történet, amiről valószínűleg egyik fél sem szívesen beszél. Varga Mihály – mert róla szól e tanmese – talán azért nem, mert ő úgy tudhatta – hacsak nem személyesen egyeztetett, mert akkor kínosabb az ügy –, hogy megegyeztek a szakértők. Ezért jelentette ki hétfő délelőtt, hogy „az intézkedéseket a bankszövetséggel a hétvégén egyeztették, és a szervezet azokat jóváhagyta”.
A Bankszövetség meg azért hallgatna szívesebben, mert úgy érezheti, az új miniszterrel jól indult a kapcsolat. Együttműködésről, konzultációról, megegyezésről-kiegyezésről beszéltek a kinevezése után. Úgy látszott, új alapokra helyeződhet a kormány és a bankok viszonya. Az elhúzódó „háború” ugyanis mindkét félnek csak kárt okoz. Ha a bankok nem hiteleznek, esély sincs a gazdasági növekedés beindulására. Ha viszont a bankok tényleg nem hiteleznek, akkor miből lesz nyereségük? Csak betétgyűjtésből nem lehet megélni. Az egymásra utaltság egyértelmű.
És akkor itt van ez a „malőr”! Képzeljék el a Bankszövetség helyzetét. A hírekből tudják meg, hogy ők beleegyeztek abba, hogy drasztikusan emelkedjen a tranzakciós adó. És ami még kellemetlenebb, jóváhagyták azt, hogy az állam által átvállalt önkormányzati adósság után 7 százalékos, egyszeri díjat fizessenek. Ha így történt volna, most bizonyára azt magyaráznák, hogy ezzel a megoldással az önkormányzati adósság olyan stabillá vált, hogy megéri az egyszeri áldozat. Ám a hirtelen jött nyilvános bejelentés kész helyzet elé állította a szövetséget. Már nem lehetett a háttérben tisztázni a félreértést, a nyilvánosság előtt kellett színt vallaniuk. Megtették. „A kormány által ma bejelentett adócsomaggal kapcsolatban a hétvégén történt konzultáció, mely megállapodásra nem vezetett” – reagált a szövetség. És még azt is elmondták, hogy ők még csak tanulmányozzák a csomag várható hatásait, az átdolgozás lehetséges irányait. És egyébként is: „A hitelintézeti szektor csak olyan adó- és teherstruktúrát tud támogatni, amely biztosítja a magyar gazdaság fejlődési lehetőségeit.”
Sporthasonlattal élve azt mondhatnánk: 2:1 a Bankszövetség javára, mert az állítás tagadásával még csak egyenlítettek, de ez utóbbi mondattal tovább is léptek.
Itt tartunk most. A nyilvánosság előtti félreértést – használjuk most ezt a szót – nyilvánosan célszerű tisztázni. Persze, ha Varga Mihály válaszolna, azt is el kellene mondania, miért ez a nagy rohanás. Miért hétvégén kell egyeztetni a szakmai szervezettel úgy, hogy hétfőn már a Parlament szakbizottsága tárgyalja az anyagot? Más szakmai szervezettel – így a távközlési vállalatok szövetségével – miért nem tárgyaltak, miközben a telefonadót is emelik? Egyik szövetség többet ér, mint a másik? Miért van az, hogy májusban még csak a jövő évi hiányt látta bizonytalannak, most meg egy pillanat alatt pénzbeszedési akciót hirdetnek? Mi történt egy hónap alatt? Az alacsonyabb infláció a kormányzati rezsicsökkentés következménye. Bizonyára számoltak a tovagyűrűző hatással. A tranzakciósilleték-bevétel elmaradása sem egy hónap alatt jött össze.
Lenne miről beszélni. A gazdaságban fontos a kiszámíthatóság. Most némi zavar keletkezett. És nemcsak az egymásnak ellentmondó kijelentések miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.