Ha bevételnövelésről van szó, a kormány nem ismer lehetetlent. Szárnyal a fantázia, sokszor a kormánypárti politikusok feltűnő aktivitásával. Felsorolni is nehéz, mi minden történt itt az elmúlt három évben, amire korábban azt mondtuk, lehetetlen. Nem volt az. A kormány államosította a kötelező magánkasszákat, ideiglenesen bevezetett különadókat, hogy aztán állandósuljanak is, van tranzakciós díj, élelmiszeradó. A külföldi bankokban kamatozó fekete pénzeket kedvezményesen hazahozhatták volna az érintettek. S mivel az erre meghirdetett 10 százalékos adókulcs nem volt vonzó, a remélt pénzáram inkább csak csörgedezett. És itt van a legújabb kreatív ötlet, a Stabilitás Megtakarítási Számla.
Egyszerű lenne a működése: 5 millió forint befizetésével a magánszemély számlát nyithat, és a pénzből magyar vagy EU-s állampapírt vásárolhat. Ha 5 évig őrzi a befektetést, utána adómentesen kiveheti a pénzt. Ha előbb veszi ki, arányosan kell adót fizetni úgy, hogy a pénzintézet „magánszemélyhez nem köthető kötelezettségként vallja be”, és utalja az összeget. Ez a pláne benne. A számlatulajdonos neve titok marad az adóhivatal előtt. Akármennyi 5 milliós számlát is nyit. Nem véletlen hát, hogy a honlapokon már arról írnak, hogy „az állam legális pénzmosodát nyitna.” Rosszmájúság? Túlzás ez a vélemény? Talán igen. De a lehetőség adott lesz. Meg arra is – ahogy megint több helyen felvetik –, hogy az egyébként is lazán kezelt politikusi pénzeket legalizálják. Ebbe akár milliós kenőpénzek, korrupciós ellenértékek is beleférhetnek. Meg a maffiapénzek, a bűnözők bevételei. Akár a nemzetközi bűnözőcsoportoké is – szárnyalhat a mi fantáziánk is. Az lenne csak az igazán nagy bevétel – csettinthetne erre az ötlet kitalálója, merthogy akkor legalább Magyarország haszonélvezője lenne a bűnözésnek. Forintban jegyeznének államkötvényt, így csökkentve a devizafinanszírozást. Hogy törvénytelen pénzekről is szó lehet? Na és? – így az ellenérv. E pénzek jó része nagy valószínűséggel úgysem kerülne át a fehér zónába, így az államnak kevés haszna lenne belőle. Ámde így… És különben is: van a pénznek szaga?
Ezt akarják? Nem valószínű. Csak az látszik, hogy a hagyományos mód – gyors növekedéssel kinőni az adósságot – egyelőre reménytelen vállalkozás. Növekedés se igen van, nemhogy gyors növekedés. Kellenek hát az unortodox megoldások, nem szokványos ötletek. Önmagában dicsérendő, ha a hatalom használja az eszét, és megpróbál valami nem szokványost kitalálni. Ám az is fontos, hogy a kreativitás a jót szolgálja.
Ez a kormány számtalanszor elkötelezte már magát a pénzmosás, az adócsalók leleplezése mellett. Helyesen. Ám amikor a megvalósításra kerülne sor, az alapfeltételnél kibicsaklik a jó szándék. Ez a nyilvánosság lenne. Ennél hatékonyabb eszköz nincs a korrupció elleni harchoz. És pont a nyilvánosságtól irtózik nagyon e hatalom.
A tervezett törvénymódosítás célja világos: pénzt, minden áron, bárhonnan, bármennyit. Nem számít, hogy miből származik, hogy adót sem fizettek utána. Egy a lényeg: jöjjön minél több belőle. Aztán ha milliárdok jönnének össze, ha így látványosan átalakul majd az adósság összetétele, nem lesz ilyen nagy a devizakitettség, akkor majd a köz elnézően legyint: hasznot hajt, ez a lényeg. A siker mindent igazol.
Nincs jó érzése az embernek, ha ilyeneket olvas vagy ír. A pénznek van szaga. Egy európai kormánynak fintorogva el kellene hárítani a zűrös bevételek legalizálását. A jó erkölcs fogalma létezik a politika világában is. Sokat ér. Bizalmat hoz, a bizalom meg pénzt, ez meg fejlesztést. Amire büszkék is lehetünk. Nyilvánosan, felvállaltan. A túl „szagos” pénz nem tesz jót egy ország tartásának, fejlődésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.