A SymantecIT nemzetközi informatikai bizalmi indexe azt mutatja, hogy a kkv-szektorban nem a nagyobb, hanem inkább a kisebb cégek lehetnének vevők a cloud-technológián alapuló IT-szolgáltatásokra. A nagyobb cégek a jelek szerint már korábban felismerték az informatikai rendszerek stratégiai jelentőségét a vállaltvezetésben, ezért komoly összegeket fektettek abba, hogy biztonságos, házon belüli megoldásokat vásároljanak. Ők tehát nem akarják kidobni meglevő rendszereiket az olcsóbbnak mondott cloud-megoldásokért, a kisebbek viszont kevés figyelmet fordítanak az IT-megoldásokra, és lényegesen kevesebbet is szánnak rá. Mindez nem lehet örömhír azoknak a befektetőknek, akik az utóbbi időben az IT-szektor legígéretesebb befektetési terepévé emelték a cloud alapú szolgáltatásokat kínáló vállalkozásokat.
A SymantecIT bizalmi indexe kicsi és nagy kkv-t különböztet meg: az index a szervezet létszámától függően 50 fő alatti és a feletti csoportot definiál. A felmérés tanúsága szerint a nagyobb kkv-k 83 százaléka kiáll amellett, hogy az IT-nek mint stratégiai területnek az üzleti sikerekben jelentős szerepe van, mert ez a versenyelőny egyik forrása. Ezzel szemben a kisebb szegmensben helyet foglaló kkv-knak csak 44 százaléka gondolkodik hasonló módon.
A felső szegmens kkv-inek 51 százaléka szívesebben látja házon belül a megfelelő technológia alkalmazásához és az innovatív megoldások fejlesztéséhez, üzemeltetéséhez szükséges kompetenciát és az ehhez szükséges eszközparkot is. Ezek a cégek külön informatikust vagy informatikai csapatot alkalmaznak, a profibbak pedig nem hoznak üzleti döntéseket az IT-vezetők bevonása nélkül. Ez az attitűd nagyban meghatározza a beruházási szokásokat is: 51 százalékuk minőségi IT-megoldásokat vásárol, 78 százalékuk pedig fejlett IT-megoldásokat telepít a vállalkozásán belül.
Ezzel szemben a kisebb szegmens vállalatai kevesebb figyelmet szentelnek a házon belüli IT-megoldásoknak, és lényegesen kevesebbet költenek is rá. Ebben a csoportban a felmérés szerint csak a cégek 36 százaléka gondolja úgy, hogy az IT-megoldásokat a házon belülre kell telepíteni, és csak 34 százaléka fektetett már pénzt fejlett informatikai megoldásokba.
Az innovatív technológiák és megoldások a kkv-szektor egészének jelentős versenyelőnyt biztosítanak, de a felhő alapú megoldások a kisebb cégeknek jelenthetnek nagyobb segítséget. Ennek alapvető oka, hogy a komplex számítástechnikai megoldások jelentős beruházást és szaktudást igényelnek, és ez már nem fér bele „garázscégek” életébe és költségvetésébe. Ezen a ponton válhat érdekessé számukra a házon belüli megoldásoknál sokkal jobb kapacitáskihasználtságot biztosító cloud-technológia, hiszen a nagy összegű beruházásoknál érdemesebb lehet költségként elszámolni a felhő alapú szolgáltatásokat, még akkor is, ha ez külső szakember igénybevételével járhat.
Csakhogy ehhez a kisebb kkv-k tulajdonosainak attitűdjét, IT-hoz való viszonyulását át kell hangolni. Ennek a kulcsa a hit és a bizalom. Hit, hogy a technológia nem ördögtől való, és nemcsak egy „hype”, hanem valós üzleti potenciál, és bizalom, hogy a szolgáltató az adatokat bizalmasan kezeli, és az adatszivárgás ellen minden erejével fellép.
Az elmúlt időszak megfigyelési botrányai (pl. a legutóbbi Prism-ügy) azonban éppenséggel nem a bizalmat erősítik – miközben az EU-ban és az Egyesült Államokban számos ígéretes törvényi és szabályozási kezdeményezés indult el az adatszivárgás megakadályozása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.