Nem okozott komoly meglepetést a használatarányos útdíj magyarországi rajtja, bekövetkezett, amitől sokan tartottak – igaz, egyelőre úgy tűnik, a rendszer összeomlása ideiglenes volt, és lapzártánkkor még nem lehetett felmérni, hogy pontosan milyen hatásai vannak a zökkenőknek. Az majd csak a következő napokban dől el, hogyan működik az e-útdíjfizetés a gyakorlatban, hogy állandósulnak-e a torlódások, vagy sikerül úgy megoldani a problémákat, hogy közben üzemel a rendszer.
Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a rendszer gyermekbetegségei csak most derülnek ki, vagyis akkor, amikor már élesben működik. Pedig az érintett szakmai szervezetek – főleg a határidő közeledtével – figyelmeztettek arra, hogy komoly tesztelés nélkül hatalmas kockázatokat rejt a rajt. Ráadásul a háttérrendszer próbálgatása önmagában kevés, hiszen nem szabad megfeledkezni arról, hogy a magyar megoldás „különlegessége” miatt sok ezer közlekedő közvetlen részvételére van szükség a fizetéshez. Így érdemes lett volna tapasztalatokat gyűjteni arról, hogy milyen az ő első találkozásuk a rendszerrel, arról nem is beszélve, hogy az őket kiszolgáló árusítóhelyek hogyan tudják kezelni a rohamot. Ez eddig ugyan elmaradt, de ha a következő napok sem hoznak jelentős változásokat, talán érdemes lenne elgondolkodni egy „rendkívüli” tesztidőszak bevezetésén.
Az e-útdíjfizetés kapcsán az eredetileg meghirdetett határidőhöz való makacs ragaszkodás és ezzel a potenciális káosz felvállalása azért is érdekes, mert egy másik nagy projektnél, a pénztárgépek NAV-bekötésénél rugalmasabbnak mutatkozott a kormányzat, és a szakmai érvekre hallgatva többször is kitolta a határidőt. Az utakon azonban a jelek szerint nincs türelem. Persze a bevételre szüksége van a költségvetésnek, és lássuk be, az e-útdíj azonnali pénzzel kecsegtet. A rendszer tehát időben elindult, és tesztelhetjük élesben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.