BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Forró nyár vár a forintra? – Szakértők válaszolnak

A héten újra 300 forint közelébe – időnként 300 fölé – került az euró árfolyama. A hazai deviza gyengülésében közrejátszott a jegybank új „alapkamat-célszintje” és az új devizahiteles mentőcsomag előkészítése is. A Világgazdaság Online véleményt nyilvánító olvasóinak többsége 300–310 közötti nyár végi euróárfolyamra számít, ilyen szintet valószínűsítenek többen a lapunk által megkérdezett szakemberek közül is.
2013.08.02., péntek 05:00

Balásy Zsolt, az MKB Bank elemzője
Déja vu
„Az elmúlt három évben nagyjából fél éves időközönként váltakozott e két kérdés: »Miért a forint az egyik legerősebb?«, illetve »Miért a forint az egyik leggyengébb deviza a világon?«. A mostani magyar eszközgyengülésben is – ami inkább a kötvény- és a részvénypiacon érezteti hatását – a következő időszak felülteljesítésének előszelét látom. Az újabb bankadótól és a Csányi-eladás interpretációitól megindult riadalom után hamarosan kiderülhet, hogy megint nem a világvége közeleg és a 300 fölötti euró/forint szintről majd megint célba vehetjük a 285–290 környékét. Hogy mindez még augusztusban lezajlik-e, nem tudom, de a globális jó hangulat fennmaradására biztos szükség lesz hozzá.”

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója
Sérülékenység
„A forint gyengülése egy időben zajlik a többi feltörekvő deviza gyengülésével, így túl sok következtetést nem érdemes belőle levonni. Az figyelemre méltó, hogy a május végi eladási hullámot követő korrekció nem bírta a régi szintekre visszaerősíteni ezeket a devizákat, így a mostani gyengülés sérülékenyebbnek mutatja az eszközosztályt. Fontos lenne, hogy augusztusban erősödjenek a feltörekvő kötvény- és devizapiacok, mivel az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján, ha gyenge júliust gyenge augusztus követ, akkor nagyon stresszesek lehetnek az őszi hónapok. 2011-ben is ez történt, és emlékszünk, mi lett belőle. Korai most a harangokat kongatni, de nem árt, ha bekötjük a biztonsági öveket.”

Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza
Gyengülés
„A devizahitelesek megmentésével kapcsolatos hírek határozhatják meg a forint árfolyamát augusztusban, és a hitelek kiváltása devizakonverzióval járhat. Az is fontos lesz, hogy az Egyesült Államokból milyen makrogazdasági adatok érkeznek, mert ez befolyásolhatja a Fed likviditásfokozó programjának csökkentését. Az euró/forint árfolyamában 300-as szint környékén található egy ellenállási szint, és úgy tűnik, hogy egyre kevésbé tud erősödni a forint. Augusztusban még a 290-300-as sávban maradhat a hazai deviza, így az MNB kamatot csökkenthet, de 25 bázispontnál kisebb mértékben. A forint 305-ös szint környékére kerülhet szeptemberre, de ennél gyengébb árfolyam is elképzelhető.”

Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője
300 közelében
„A 290–300-as árfolyamsáv felső szélén reális a forint számára, ha nem érkezik olyan sokkhatás – a várthoz képest negatívabb devizahiteles mentőcsomag, vagy a nemzetközi hozamok komolyabb emelkedése –, amely ebből a sávból kimozdítaná a kurzust. Az USA második negyedéves 1,7 százalékos GDP növekedési adata miatt a Fedben felerősödhet a likviditásösztönző program hamarabbi kivezetésének szándéka, ez pedig az amerikai hozamok emelkedése révén a feltörekvő devizákhoz képesti a kamatkülönbözetet csökkenti, és az árfolyamokat gyengíti. Emellett az MNB vélhetően 3–3,5 százalékra kívánja csökkenteni az alapkamatot, de tisztában van az árfolyamsokk kockázatával, így csak kis lépésekben vághat.”

Soós Róbert, az XTB Magyarország devizakereskedője
Nem fog fájni?
„Nem könnyű jelenleg olyan carry trade devizát találni, amely kecsegtető reálkamatot fizetne, mivel a kisebb jegybankok is követik a lazító »nagyok« példáját. A Matolcsy György által említett 3–3,5 százalékos kamattal már a magyar papírok sem olyan vonzóak, főleg a magasan beragadó államadósság és a tripla bóvli kategória árnyékában. További gyengítő szerepet játszik a devizahiteles mentőcsomag is, amelyet ismét a bankoknak kell majd finanszírozniuk, ami a növekedés beindításának lehetőségét gyengíti. A hitelek forintosításával viszont a kormánynak már nyilvánvalóan nem fájna a gyengébb forint sem, ezt árazza jelenleg a piac. Nem lennék meglepve, ha az euró árfolyama 305–310-ig emelkedne.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.