BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
ingatlan

Lesz-e fellendülés a magyarországi ingatlanpiacon? - szakértők válaszolnak

A hazai építőipar talán már túljutott a mélyponton, az ingatlanpiacon azonban úgy tűnik, még várat magára a fordulat. A lakóingatlanok piaca a lakásárak csökkenése és a hitelezés élénkülése ellenére sem mozdult meg. Az alacsony árak hatása ugyanakkor más szegmensekben – például a fővárosi irodapiacon – már érezhető.
2013.10.18., péntek 05:00


Borbély Gábor, a CBRE magyarországi elemzési és tanácsadási vezetője
„A befektetési forgalom tavalyhoz képest érezhetően erősödött a hazai ingatlanpiac minden szegmensében. Újra erősödik a klasszikusnak mondható befektetők (leginkább alapok) érdeklődése az alacsony kockázatú ingatlanok iránt, de a bedőlt ingatlanok piacán is nagyobb a mozgás. Ez részben a valamivel könnyebb finanszírozásnak, részben a hazai ingatlanok alacsony árszintjének köszönhető. A bérbeadási oldalon is javult a helyzet, a minőségükhöz képest olcsó fővárosi irodákban több a bérlő, mint tavaly, és még várunk további új cégeket. Az ipari ingatlanok iránt ugyanakkor nem a fővárosban, hanem a néhány kiemelt vidéki ipari központban (Győr, Kecskemét, Komárom) mutatkozik leginkább érdeklődés.”



Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője
„A kérdésre kérdéssel lehetne felelni: milyen távon? Az idei év adásvételeinek száma a 2009 óta jellemző 90 000 körüli szinthez fog igazodni. A használtlakásárak 2008-ban indult csökkenése egy 2011 végi rövid megtorpanás után ismét folytatódott. Az újlakás-eladások aránya csökken, a stagnáló használtlakás-forgalmat főleg élethelyzetből adódó változások generálják. Az új lakáshitelek kihelyezésében némi pozitívum látható, ez azonban egyelőre nem tud trendfordulót hozni. Így rövidtávon sajnos nem reménykedhetünk a fellendülésben. A gazdasági és finanszírozási környezet pozitív változása, ezen keresztül a háztartások várakozásainak javulása középtávon már elhozhatja a várva várt fellendülést.”

Földi Tibor, a Cordia Zrt. vezérigazgatója
„A lakóingatlanok piacán semmi nem utal élénkülésre. A fordulathoz finanszírozásra, a gazdaság dinamikus bővülésére, a reálbérek emelkedésére és – mindenekelőtt – a bizalom helyreállítására lenne szükség. A finanszírozás már megjelent, de a gazdasági növekedés erőtlen, a reálbérek pedig döntően az infláció csökkenése miatt emelkednek. Legfőképpen a fogyasztói bizalom hiányzik, sokan a bizonytalanság miatt halasztják el a lakásvásárlást. A lakáspiac problémáinak átmeneti megoldása lehetne az új lakások áfájának csökkentése. Lengyelországban 8 százalékos, Romániában – bizonyos ingatlanokra – 5 százalékos a forgalmi adó. Ha a ráta nálunk is hasonló szintre süllyedne, az ösztönzőleg hatna a piacra.”

Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója
„A válság berobbanása óta családok ezrei halasztották el a lakásvásárlást a bizonytalanság, a beszűkült finanszírozási lehetőségek miatt. Az ingatlanpiac kilátásait pedig nagyban befolyásolja, hogy ez a körülbelül 200 ezer elhalasztott tranzakció mikor tér vissza a piacra. Jövőre választási év lesz, egy-egy „népszerű” döntés – például a félszocpol bevezetése vagy az új lakások áfájának csökkentése – hirtelen növekedést is hozhatna keresleti oldalon. Ha minden marad változatlanul, akkor is bővülő forgalomra számítok jövőre. Egyrészt mert rég nem tapasztalt alacsony kamatra lehet most lakáshitelt felvenni, másrészt sokaknál több évnyi kivárás után immár halaszthatatlanná vált az ingatlanvásárlás.”

Molnár Zsolt, az FHB Ingatlan Zrt. vezérigazgató-helyettese
„Az FHB mérései szerint a lakásárak mérsékelt ütemben, de folyamatosan csökkentek az elmúlt négy évben. Prognózisunk szerint a trend a lakossági jövedelmek emelkedése ellenére folytatódik. Egy négyzetméter lakásért ma kevesebbet kell dolgozni, mint az elmúlt 13 évben bármikor, de a lakóingatlan piacon továbbra is alacsony a forgalom. Az új lakások építése terén sem következett be fordulat, a lakásállomány megújulása a meglévő lakások korszerűsítésétől várható. Az első lakást vásárló fiatalokat a kedvező lakásárak és a mérséklődő kamatok segítik, de ez nem elégséges a piacélénküléshez. A nem lakóingatlanok piacán sem tapasztalható érdemi pozitív elmozdulás, sem a tranzakciók számában, sem az árak tekintetében.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.