Nem is olyan régen sokan valós veszélynek vélték az euróövezet szétesését. Valójában nemhogy kevesebb, de 2014. január 1-jétől eggyel több ország használja az eurót, mivel tizennyolcadikként Lettország is elfogadta közös pénznemünket. Lettország alig két éve lábalt ki egy nagyon mély recesszióból egy EU-IMF program támogatásával. Mára azonban az EU leggyorsabban fejlődő gazdaságává vált.
Írország szintén megerősödött egy igen komoly, nemrégiben végrehajtott kiigazításnak köszönhetően. Miután határozott lépéseket tett a bankszektorának és ingatlanágazatának 2008-as, katasztrofális összeomlását előidéző problémák megoldására, december 15-én lezárta hároméves támogatási programját. Az írországi munkahelyteremtés 2013 harmadik negyedévében gyorsabb ütemben zajlott, mint 2007 óta bármikor.
Lettország és Írország példája kiemelten fontos: határozottan bizonyítja, hogy a válság leküzdésére választott európai stratégia működőképes. Ez a stratégia lényegében a szolidaritás kiterjesztését ajánlja – szolidaritásért cserében. A pénzügyi nehézségekkel küzdő tagállamokat felkarolja a többi tagállam. A támogatás szigorú feltételekhez kötött: a kedvezményezett tagállamoknak vállalniuk kell, hogy kezelik felhalmozódott egyensúlytalanságaikat, reformokat hajtanak végre, és államháztartásukat fenntartható alapokra helyezik.
A folyamat nagyon nehéz, és a jövőben is az lesz sok polgár számára. Ennek ellenére Európa támogatása segít abban, hogy a Görögországhoz vagy Portugáliához hasonló országokban a válság jóval kevésbé járjon váratlan és fájdalmas hatásokkal.
Európa más területein is bíztató jelek mutatkoznak. Spanyolország január 23-án zárja le a pénzügyi támogatási programját. Zajlik az ország bankszektorának helyreállítása, és a jelentős gazdasági reformoknak köszönhetően a növekedés és a munkahelyteremtés terén létrejönnek a tartós fellendülés feltételei.
Tágabb értelemben véve Európa a nyáron a gazdasági fellendülés útjára lépett. Várakozásaink szerint ez a fellendülés jövőre még erőteljesebbé válik. A legfrissebb munkanélküliségi adatok szerint megfordulóban van a negatív tendencia, és reményt keltő módon a foglalkoztatás növekedése éppen Írország és Portugália esetében volt a legjelentősebb Európában a harmadik negyedévben.
A vészmadaraknak nem lett igazuk. Mégsem állíthatjuk, hogy már győztünk volna. Európa legnagyobb részén továbbra is elfogadhatatlanul magas a munkanélküliség.
Abban, hogy a válságból megerősödve lábalhassunk ki, három tényező játszik kulcsfontosságú szerepet.
Az első az, hogy Európának folytatnia kell a strukturális reformokat annak érdekében, hogy megteremtse a szabad kereskedelem előnyeinek kihasználásához, a termelékenység és innováció fokozásához és ezáltal a magasabb fokú gazdasági és társadalmi jólét fenntartásához szükséges feltételeket.
A második, hogy Európának a beruházások támogatásához és a szükséges strukturális változások finanszírozásához jól működő bankszektorra van szüksége. Az európai bankuniót megalapozó pillérek felállítása folyamatban van. Ezáltal bankjaink szilárdabbá válnak, és hozzásegítik az európai gazdaságot a növekedés és a munkahelyteremtés támogatásához.
A harmadik, hogy stabil, európai szintű gazdaság- és költségvetés-politikai keretre van szükségünk. 2013 őszén az Európai Bizottság első alkalommal elemezte az euróövezeti országok 2014-re vonatkozó költségvetési tervezeteit, ami hatalmas előrelépést jelent a gazdaságpolitikai koordináció terén. Ugyancsak jó hasznát vettük azoknak a további eszközöknek, amelyeket a válság kezdete óta a gazdasági reformok koordinációjához hoztunk létre. Példaként Szlovénia említhető: a Bizottság nyolc hónappal ezelőtt figyelmeztetett arra, hogy az országnak sürgősen rendeznie kell államháztartását, és kezelnie kell a pénzügyi szektorában felmerült problémákat. Novemberben azt állapíthattuk meg, hogy az ország 2014-re vonatkozó költségvetési terve megfelelt az uniós szabályoknak, és a szlovén bankok stressztesztje azt mutatta, hogy az ország pénzügyi támogatás nélkül is tudja folytatni bankszektorának helyreállítását.
Összegezve elmondhatjuk, hogy az európaiak által a válság leküzdésére tett lépések mindegyike megtérül. Persze nem dőlhetünk hátra, sok még a tennivalónk, nehezebb döntések állnak előttünk és kitartónak kell lennünk. De amennyiben nem térünk le a reformok útjáról, Európa erősödő gazdasági fellendülésre számíthat az idei évben és azt követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.