„Az egyik meghatározó ok a belföldi piaci igények által vezérelt fejlesztések hiánya. Érdemi belföldi keresletnövekedés nélkül a vállalkozások még kivárnak a tevékenységbővítő fejlesztésekkel és az ezt szolgáló hitelfelvételekkel is. Másrészt szezonális hatások késleltetik a kereslet felfutását, de úgy látjuk, az év második felében már a hitelállomány érzékelhető növekedésére lehet számítani – különösen az uniós pályázatok megjelenését, de már az új lízingkonstrukciók piacra lépését követően is. A bankok egyértelműen érdekeltek a hitelkihelyezés bővítésében, az olcsóbbá vált intézményi kezességek segítségével pedig a kockázatosabb hiteligénylők is könnyebben juthatnak hitelhez.”
Takács Zoltán, a Budapest Bank vállalati értékesítési vezetője:
„Az első fázis keretében a vállalkozások jelentős része megvalósította a gyorsan végrehajtható fejlesztéseket. Jelenleg hosszabb idő áll az ügyfelek és a bankok rendelkezésére is, így kiérleltebb beruházásokat készíthetnek elő a cégek. A visszafogottság másik oka, hogy a második szakasz szabályai jóval szigorúbbak, a keret nagy részét új beruházásokra kell fordítani. Várakozásaink szerint az év második felében felpörög az érdeklődés, ezt a Budapest Bank adatai is hónapról-hónapra alátámasztják. A nagyobb beruházásokkal még várják a cégek az EU-s pályázatok kiírását, amely a továbbiakban húzóerőt jelenthet a program felfutásához, de az MNB nemrég bejelentett módosításai is pozitív változást hozhatnak.”
Vonnák Balázs, az MNB igazgatója:
„A Növekedési Hitelprogram célja, hogy a kkv-hitelezésben tapasztalt zavarok kezelésén keresztül élénkítse a gazdaságot. A hitelezés ösztönzése nem cél, hanem eszköz. A végső cél, hogy a gazdaság fenntartható növekedési pályára álljon. Az NHP második szakaszában a hitelkiváltás aránya nem haladhatja meg a 10 százalékot, így még akár egy, az első szakasznál alacsonyabb hitelkiáramlás is nagyobb reálgazdasági stimulust eredményezhet. Az eddig leszerződött 110 milliárd forint 98 százaléka új hitel. Ebben a szakaszban nehezebb kihasználtsági arányról beszélni, hiszen a Monetáris Tanács emelheti az eddigi 500 milliárdos keretet, valamint még 8 hónap áll rendelkezésre a szerződések megkötésére.”
Aladics Sándor, az OTP Bank igazgatója:
„Az OTP csoport az NHP I. keretében több mint 90 milliárd forintnyi hitelt folyósított. A második szakasz indulásakor a feltételek szigorodása és a hitelkereslet mérséklődése is a lassú indulást vetítette előre. Részben az OTP Bank kezdeményezésére az MNB enyhítette és kiszélesítette a programot, így nőhet a kkv-k hitelfelvételi hajlandósága. A bank pozitívan értékelné, ha a beruházási hitelek lehívására rendelkezésre álló időt 2015 közepéig meghosszabbítanák és a forgóeszközhitelek futamideje három évre módosulna. Eddig közel 40 milliárd forintnyi hiteligényt regisztráltunk. Várakozásunk szerint az év második felében nőni fog a kkv-k hitelkereslete, melyet a megnyíló 2014-20-as uniós pályázatok erősíthetnek.”
Hodina Péter, a K&H Bank Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője:
„A hitelprogram második szakasza főleg új beruházások finanszírozását célozza. Az ezekre vonatkozó gazdasági döntések meghozatala, az előkészítés munkálatai, az engedélyeztetések lényegesen hosszabb időt vesznek igénybe. A kedvező kamatozású többletlikviditás csak egyik ösztönzője a befektetési döntéseknek. Egy másik fontos elem, hogy a gazdaság szereplői kellően megalapozottnak lássák az új beruházásaik megtérülését biztosító kereslet növekedését is. Ez utóbbi, pozitív jövőképet igénylő kritérium teljesülése hosszabb időt igényel. Ezt segíti a várhatóan 2014. május 1-től életbe lépő, 6 hónappal meghosszabbított keret igénybevételi lehetősége, valamint az ország gazdasági teljesítményének javulása is.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.