A hitelminősítőknek nem igazán sikerült javítaniuk a renoméjukon: még mindig jókora fáziskéséssel reagálnak a megváltozott kilátásokra. Erre Magyarország esete kiváló példa: az egyik legnevesebb hitelminősítő 2002 végén – amikor már erősen kezdett félrecsúszni a gazdaságpolitika – még javított is a besorolásunkon. A tengerentúli cégek éveken keresztül tétlenül figyelték az eladósodásra épülő magyar növekedési modellt, 2006 nyaráig kivártak a leminősítési hullám megindításával. A felminősítések terén is hasonlóra számíthatunk: a 2008-as de facto államcsőd után végrehajtott kényszerű korrekció óta folyamatosan csökkenő kockázatokat immár bő két éve a piac is visszaigazolja, előbb-utóbb a hitelminősítők is léphetnek.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza:
Ugyan nőtt annak az esélye, hogy Magyarországot felminősítsék – ezt példázza, hogy S&P javított a kilátásokon – de nem számítok arra, hogy idén újra befektetési kategóriába kerüljön hazánk. Fundamentálisan már megérett erre az ország: rekord magas a folyó fizetési mérleg, egészséges szint közelébe kezd csökkenni a külső eladósodottság (2013 végén a GDP 118 százaléka), és stabilan 3 százalék alatt a költségvetési hiány. A hitelminősítők azonban leginkább a potenciális növekedési ütemet emelik ki, ami valóban kimondottan gyenge (csupán 0,8 százalék az MNB értékelése szerint is). Ez jelentősen javulhat, ha a kormány ebben a ciklusban már inkább piacbarát intézkedések irányába fordul, amire számítok is.
Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője:
A 3 százalék alatti hiány melletti elkötelezettség, az államadósságot érintő intézkedések és a külső egyensúlyi helyzet javulása miatt a magyar hitelminősítés egy lépéssel közelebb került a befektetésre ajánlott kategóriához. A Fitch tavaly decemberben, míg az S&P idén márciusban jelezte, hogy kiszámíthatóbb gazdaságpolitikát és csökkenő adósságrátát tart kívánatosnak. Az újonnan alakuló kormányzat számára elsődleges kihívás a kevésbé változatos működési környezet megteremtése, ami az autóiparon kívüli beruházási aktivitást is jelentősen növelné. Mindezen intézkedések azt eredményezhetik, hogy Magyarország 1-2 éven belül akár két hitelminősítőnél is visszakerülhet a befektetésre ajánlott kategóriába.
Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója:
Egyelőre örüljünk annak, hogy nem romlik tovább hazánk hitelminősítése, az S&P egy hete negatívról stabilra javította kilátásainkat. Ez annak köszönhető, hogy az elmúlt 1-2 évben javult a fiskális egyensúly, megállt az adósságnövekedés, javult a külső egyensúly, így csökkent a külső eladósodottság, és olcsóbb lett az adósság finanszírozása. Idén azonban hiába várunk még felminősítésre, ennek útjában akadályként áll az alacsony növekedés, amely részben a kormányzat növekedés-, beruházás- és bankellenes intézkedéseinek köszönhető, részben az adósságleépítési folyamat természetes velejárója. Ha ez a folyamat kifut, és az új kormány növekedést támogató politikára vált, akkor jövőre már reménykedhetünk.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza:
A felminősítés akadálya az utóbbi időben a gazdaságpolitika minősége és az ezzel részben összefüggő gyenge gazdasági teljesítmény volt. Jó esélyt látok arra, hogy az idei 2 százalék körüli GDP-bővülési tempó középtávon is fennmaradjon, ami a felminősítés melletti érv. Szerintem a gazdaságpolitika természete alapvetően változatlan marad a következő években, ami rossz pont, de az előző időszak viharos változásaival szemben az adó- és jogszabályok stabilizálódása következhet, ami pozitív. Az adósságleépítés és a javuló egyensúlyi mutatók már hosszabb ideje kedvezőek. Egy év távlatában nőtt az esélye a felminősítésnek, de ehhez meggyőző növekedési adatok és gazdaságpolitikai konszolidáció szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.