A GDP 4,3 százaléka, vagyis 250 milliárd forint – ennyi veszteséget kénytelenek leírni a magyarországi cégek évente amiatt, hogy megrendelőik nem fizetik ki a számláikat. A nem fizetésnek az egész gazdaságra nézve tragikusak a hatásai. Tavaly Magyarországon 33 ezer céget kellett felszámolni, közöttük biztosan volt számos olyan is, amelyiket azért, mert soha nem kapta meg a leszállított áru, az elvégzett szolgáltatás ellenértékét, így ő maga sem tudott fizetni a beszállítóinak, magyarán a lánctartozás csapdájába esett.
Az Intrum Justitia friss felmérése szerint a cégek csaknem háromötöde most is a túlélésért küzd a nem, vagy késve fizető megrendelők miatt. Minden második cég a csúszva befolyó bevétek miatt maga is romló fizetőképességről számol be, több mint héttizedüknél pedig emiatt maradnak el a fejlesztések. Márpedig ha nincsenek fejlesztések, akkor új munkahelyekre sem lehet számítani.
Bár a legtöbben azért nem fizetnek, mert maguk is pénzügyi nehézségekkel küzdenek, a helyzet azért javulhatna. Sokan ugyanis azért tologatják a számlákat, mert megtehetik. Maguk a késve fizető adósoktól szenvedő vállalkozások ugyanis alig tesznek valamit a saját érdekükben.
A jelek szerint lassan fogy el a türelmük. Ráadásul, mivel Magyarországon a személyes kapcsolatokat nagyon fontosnak tartják az üzleti életben, sokan tartanak attól, hogy a keményebb fellépés veszélyeztetheti a jövőbeni kapcsolatokat.
Emiatt kevesen fordulnak követeléskezelőhöz, és kevesen élnek a jogszabályok adta lehetőségekkel is. Ezek közé tartozik például a késve fizetések ellen hozott uniós direktíva, ami a nem fizető adósra hárítja a követeléskezelés költségeit. Magyarországon viszont a cégek mindössze 6 százaléka mert eddig élni a jogával. Így viszont nem csoda, ha mindenki lóg mindenkinek a pénzzel. Miért ne, ha következmények nélkül megteheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.