Az elmúlt hét egyik kiemelt visszhangot kapott írása Uri Dadush közgazdász-professzornak a VoxEU nemzetközi gazdaságpolitikai portálon megjelent cikke, amely az iparosítás, a dezindusztralizáció, valamint a gazdasági fejlődés közötti kapcsolatot boncolgatja. Hazai olvasók számára aligha kell bizonygatni, hogy ez a téma a magyar gazdaság folyamatai szempontjából is kulcskérdés: ha valamiben praktikus egyetértés volt az elmúlt negyedszázad gazdaságpolitikájában, az a feldolgozóipar meghatározó ágazatként történő kezelése.
Lehet, hogy bizonyos kormányok (főként retorikájukban) a mezőgazdaság, az idegenforgalmi tevékenységek vagy éppen az infokommunikációs szolgáltatások kiemelt ágazati támogatására, netán az építőipar feltámasztására törekedtek, mégis a feldolgozóipar maradt a magyar gazdasági növekedés – és különösen az export – hajtóereje. Az is nyilvánvaló, hogy miközben a Fidesz-KDNP vezetésű kormány számos ágazatban (energiaszolgáltatás, kiskereskedelem, pénzügyi szektor) a külföldi tulajdonosi hányad visszaszorítására törekedett, azonban nem tette ezt a feldolgozóiparban. Éppen ellenkezőleg: a mostani kormányzat is igyekszik biztosítani, hogy a feldolgozóipari befektetések dinamizmusa fennmaradjon. Tegyük ehhez hozzá, hogy bizonyos feldolgozóipari ágazatoknak, mindenekelőtt a járműgyártásnak, illetve az elektronikai és optikai termékek gyártásának kiemelt súlya a növekedésben nem csupán Magyarországra, hanem Csehországra és Szlovákiára is jellemző régiónkban. És ahogy a fejlett feldolgozóiparral rendelkező német gazdaság más nyugat-európai országokhoz képest könnyebben vészelte át a globális válság periódusát, úgy az iparosodottabb visegrádi országok is ellenállóbbnak bizonyultak a dél-európai országokkal összevetve.
A feldolgozóipar kiemelt gazdaságpolitikai kezelése ugyanakkor Dadush szerint ma már nem megalapozott. A globalizáció és az infokommunikációs forradalom ugyanis jellemzően az iparinál magasabb termelékenységnövekedéssel jár együtt a modern üzleti szolgáltatási ágazatokban. Sőt, számos hagyományosan élőmunka-intenzív szolgáltató ágazatban, például a kiskereskedelemben is. A sikeres felzárkózás mintái világszerte heterogének – a közelmúlt tapasztalatai, továbbá a jövőbeli munkakeresleti folyamatokra vonatkozó előrejelzések éppen arra világítanak rá, hogy egyrészt a turizmus, másrészt a népesség idősödésével összefüggésben az egészségügy, ápolás és gondozás, továbbá általában az infokommunikációs technológiai innovációt sikeresen alkalmazó szolgáltató ágazatok lehetnek a növekedés motorjai. Ebből logikusan adódik a következtetés: ágazati preferenciák, újraiparosítási politika helyett olyan fejlesztéspolitikát célszerű folytatni, amely a gazdaság valamennyi szektorának tanulási képességének erősítésére irányul. Másként fogalmazva: nem szektorális politikára, hanem általános gazdasági nyitottságra, befektetőbarát üzleti környezetre és mindenekelőtt a humán tőkébe történő kormányzati beruházásra, azaz jó oktatási és képzési rendszerre van szükség.
Úgy látom azonban, hogy a gazdaságpolitikai konzekvenciák nem ennyire nyilvánvalóak. A termelési, képzési kultúrák ugyanis csak hosszabb távon változnak. A visegrádi országokban kialakult termelési szerkezet, illetve oktatási és szakképzési rendszer pedig a német típusú iparosításhoz kötődik. Ellentétben például néhány dél-ázsiai országgal vagy Észtországgal, kevés jelét láthatjuk annak, hogy infokommunikációs vállalkozások alakítanák át a hagyományos termelő, illetve szolgáltató ágazatokat. Vagyis rövid-, illetve középtávon a magyar felzárkózás hajtóereje is a feldolgozóipar lehet. Ha sikerül az oktatás modernizációja, a szegényebb családokból származó népesség képzettségi szintjének érdemi növelése, majd akkor válhatnak reálissá a más típusú – azaz nem iparvezérelt – felzárkózás útjai Magyarországon.
VG-Páholy-tagok: Bartha Attila, Bod Péter Ákos, Hegedűs Miklós, Veres Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.