Évek óta tartó tetszhalott állapotából egy szempillantás alatt tért magához a magyar tőzsde: a BUX index a tavaly év végi 16 ezer pontot mostanra jóval maga mögött hagyta, és már a 22 ezer ponton is átjutott. A hazai vezető részvények egymásnak adva a stafétát gyűrik maguk alá azokat az árszinteket, amelyek korábban mindig megállították a hegymenetet. Vajon tényleg eljött a magyar részvénybefektetések ideje?
A kérdést nem könnyű megválaszolni, de az biztos, hogy a magyar tőzsde emelkedését nagyban segíti a piacra beáramló friss tőke, amiért sokat köszönhetünk az Európai Központi Bank eszközvásárlási programjának, illetve az ennek következtében alacsonyra nyomott kockázatmentes hozamszinteknek. Ez ugyanis fokozza a reáleszközök iránti befektetői étvágyat, azon belül is elsősorban azokét az európai részvényekét, amelyek profitkilátásai a gyengülő euró és a sokat esett olajár hatására javulnak. Mivel a jegybanki program 2016 szeptemberéig biztosan tart, az európai, így a kelet-közép-európai részvénypiacok tartósabban is élvezhetik majd a külső környezet kedvező hatásait.
Ezt azonban a tőzsdék már előre elkezdték beárazni. Nem véletlenül emelkedett 20 százalék feletti mértékben a német DAX index év eleje óta, és persze az sem véletlen, hogy a magyar részvények is hasonlóan meredek hegymenetet produkáltak. Ilyen nagy mozgás után rövid távon persze szükségszerű már egy kis pihenő, erőgyűjtés a rali folytatásához, hosszabb távon azonban lehet még fantázia a hazai nagypapírokban.
Ennek egyik legfontosabb oka a magyar részvénypiac relatív vonzó értékeltsége, amit a makrogazdasági megítélésben mutatkozó fordulat és az ország hitelminősítésének várható javítása is támogathat. Egy hosszú évekig a nagyobb alapkezelők által alulsúlyozott piacról van szó, ahol a portfoliók kisebb átrendezése is lényegi árfolyam emelkedést képes generálni. Vélhetően ennek látjuk most az első hullámait.
Több biztató folyamat is kibontakozóban van ugyanis a hazai nagypapíroknál. A kormány barátságosabb hangot ütött meg a hazai bankokkal, jövőre a bankadó feleződhet, majd tovább csökkenhet, miközben az igazán nagy terhet jelentő banki elszámoltatásokat és devizahiteles forintosítást már magunk mögött tudhatjuk. Az OTP számára mindez a profit emelkedését generálhatja, azzal együtt, hogy a banknak várhatóan egyre kevesebb költséget kell képeznie a rossz hiteleire.
A Mol számára a nagy olajáresés közepette a jelentős finomítói kitettség jelent védelmet, ráadásul az előttünk álló időszakban egy meglehetősen kedvező helyzet is előállhat. Az olajár az év második felében ugyanis nőhet, de közben a finomítói és vegyipari árrések még kellően tágak, a kiskereskedelmi értékesítések pedig emelkedő pályán maradhatnak. A dollár erősödése pedig hab a tortán a Mol számára.
Várhatóan a Richterre sem lesz panasz: a cég egyik originális készítményének európai felfutásával, illetve a kínai és latin-amerikai terjeszkedéssel ugyanis komoly növekedési lehetőségek nyíltak a cég előtt. A cariprazine értékesítése pedig várhatóan jövő év elején elindul, amelynek felfutása a részvény reális értékét jelentős mértékben emelheti.
És ha eltörlik – vagy legalább mérséklik – a telekommunikációs cégekre kivetett különadót, amire érkezett már jelzés kormányzati szereplők részéről, akkor a Magyar Telekom is jól teljesíthet. Így az idei év után 15 forintnál is több osztalékot fizethetne részvényenként, ami egyre szebb prémium lehetőségét teremtené meg a kockázatmentes hozamokhoz képest.
A kép persze nem ennyire rózsaszín. A Richter és az OTP egyaránt jelentős orosz és ukrán kitettséggel rendelkezik, és a geopolitikai feszültségek bármikor tartogathatnak nem várt fordulatokat. Közben a Richter nem is igazán olcsó, és mostanra már az OTP nagy alulértékeltsége is kezd elpárologni. A Molnál az olajár további zuhanása, a Magyar Telekomnál pedig az osztalék ismételt elmaradása okozhatna fejtörést.
A részvények világában persze kockázatmentes befektetést nem fogunk találni, a kérdés, hogy azok felvállalásáért cserébe a potenciális hozamok nagysága kárpótolhat-e minket. Látva a kedvező piaci környezetet, a magyar részvények képesek lehetnek erre a következő években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.